close

دستگاه هایفونیک ؛ دستگاه هایفو مدرن برای زیباسازی با روش هایفوتراپی

دستگاه هایفونیک ؛ دستگاه هایفو مدرن برای زیباسازی با روش هایفوتراپی

دستگاه هایفو هایفونیک یکی از دستگاه‌ها و تجهیزات جدید پزشکی زیبایی است که در این دستگاه سه کارتریج یک و نیم، سه و چهار و نیم میلی‌متری به منظور بهبود افتادگی‌های پوست نواحی مختلف صورت به کار رفته است. همچنین دستگاه هایفو هایفونیک به تکنولوژی غیرمرکزی بودن (Centerless) مجهز است که در برابر سوختگی پوست ایمن بوده و میزان درد ناشی از عمل جوانسازی پوست را به حداقل ممکن می‌رساند.

کاربردهای دستگاه:

از جمله کارکردهای درمانی انواع دستگاه هایفو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود چین‌وچروک نواحی اطراف پیشانی، چشم و دهان
 • لیفت و سفت کردن پوست در هر دو گونه
 • کاهش خطوط چهره
 • بهبود خط فک
 • بهبود بافت پوست، لیفت ابرو و گونه
 • بهبود ظاهر پوست، ایجاد پوست ظریف و روشن
 • حفاظت از پوست صورت و پیری پوست
 • از بین بردن چین‌وچروک گردن، جلوگیری از پیری پوست ناحیه گردن
 • رفع غبغب
 • کلاژن سازی پوست
 • از بین بردن چین‌وچروک‌های پوست نواحی مختلف بدن بدون جراحی

دریافت کاتالوگ

دستگاه هایفونیک یکی از نمونه‌های دستگاه‌ هایفوتراپی است که با امواج متمرکز ماورای صوت با شدت بالا کار می‌کنند. دستگاه هایفو با ایجاد گرما در عمق‌های ۵/۱، ۳ و ۵/۴ میلی‌متری در پوست کلاژن‌سازی را تقویت کرده و از این طریق سبب استحکام و کشیدگی بیشتر پوست می‌شود. این روش کازمتیک یکی از روش‌های بسیار مؤثر در جوان‌سازی پوست است که با لیفت‌کردن گردن و صورت و افزایش کشیدگی پوست، چین‌وچروک‌ها را از آن زدوده و جوانی دوباره را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

استفاده از این دستگاه امروزه به‌طور قابل‌توجهی در سطح جهان در حال افزایش است و ازآنجاکه تقاضا برای استفاده از آن زیاد است، استفاده از انواع دستگاه هایفوتراپی بسیار رایج شده و با توجه به ملاحظات اقتصادی، برخی کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها و مطب‌های خصوصی به‌ویژه کلینیک‌هایی که به‌تازگی کار خود را آغاز کرده‌اند ترجیح می‌دهند از امکان اجاره انواع هایفو استفاده کنند.

 

 

در این مقاله به مطالب زیر خواهیم پرداخت:هایفونیک

تاریخچه هایفوتراپی

عملکرد دستگاه

کاربردهای عمومی روش هایفودرمانی

کاربردهای اختصاصی‌تر و نکات پس از عمل

مزایا و برتری‌های هایفونیک

نکات بهداشتی و تغذیه‌ای پس از انجام عمل

هایفوتراپی؛ برای همه یا برخی؟

هایفونیک؛ گزینه ایمن جوان‌سازی پوست

ویژگی‌های هایفونیک

احساس پوست هنگام انجام و پس از عمل

روش هایفودرمانی برای صورت

عوارض جانبی هایفودرمانی برای صورت

 

تاریخچه هایفوتراپی

اولین پژوهش‌ها پیرامون این روش برای بسط یک روش درمانی کاهنده و غیرتهاجمی مربوط به کارهای لین (Lynn) و همکاران او است. در اوایل دهه 40 کارهای اولیه مهم و گسترده در دهه 1950 و 1960 توسط ویلیام و فرانسیس فرای در دانشگاه ایلینوی و کارل تاونسند، هوارد وایت و جورج گاردنر در انستیتوی تحقیقات بین‌المللی چمپین انجام شد که در نهایت با درمان‌های بالینی اختلالات عصبی به‌ویژه دستگاه‌های امواج ماورای صوت با شدت بالا ادامه یافت. امروزه می‌توان با استفاده از دستگاه هایفونیک نتایج بسیار خوبی را در درمان‌های پوستی مشاهده کرد اما تا همین اواخر، آزمایش‌های بالینی هایفو در خاصیت کاهندگی آن به تعداد بسیار کمی رخ داده‌بود (اگرچه کارهای قابل‌توجهی در درمان گرمازدگی با حرارت‌دهی از طریق امواج ماورای صوت انجام‌شده بود)، شاید دلیل آن پیچیدگی درمان‌ها و دشوار بودن هدف قراردادن بافت‌ها با پرتو بدون استفاده از خاصیت‌های تهاجمی بود. با پیشرفت‌های اخیر در زمینه تصویربرداری پزشکی و فناوری امواج ماورای صوت، علاقه به ازبین‌بردن تومورها با استفاده از این روش افزایش‌یافته است.

عملکرد دستگاه

دستگاه‌های غیرتهاجمی که برای کاهش چربی به کار می‌روند طی دهه گذشته محبوبیت بیشتری پیداکرده‌اند. دستگاه امواج متمرکز ماورای صوت که با شدت بالا کار می‌کنند تقریباً نیم‌قرن است که برای درمان غیرتهاجمی تومورها مورداستفاده قرارگرفته‌اند. این دستگاه‌ها اخیراً به‌عنوان روشی برای فرسایش انتخابی بافت چربی مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند. هایفو که عملکردش در سطح بافت چربی زیرپوستی است، باعث نکروز انعقادی کانونی همراه با انقباض و ضخیم‌شدن بسته‌های کلاژن مجاور می‌شود و به‌طور هم‌زمان مانع آسیب به بافت‌های کناری می‌گردد. چندین مطالعه ایمنی و اثربخشی دستگاه هایفوتراپی را برای کاهش چربی در شکم و پهلوها نشان می‌دهد. این مطالعات که بر روی نواحی شکمی انجام‌شده‌اند، کاهش مداوم چربی‌های دور شکم را به مقدار حداقل 2 سانتی‌متر پس از یک دوره درمانی نشان می‌دهند. این پژوهش‌ها همچنین عوارض جانبی استفاده از جدیدترین دستگاه هایفو را محدود به ناراحتی‌های خفیف و گذرای در حین و پس از انجام این روش درمانی، اریتِما، کبودی و اِدِم می‌دانند. این روش زیبایی روشی ایمن و مؤثر برای کاهش چربی کانونی است. استفاده از هایفو در نقاط دیگری از بدن به‌ویژه پوست‌ها نیز بسیار پرکاربرد است. یکی از اثرات افزایش سن کم‌شدن تولید کلاژن در یاخته‌هاست. یکی از نواحی بدن که این کاهش کلاژن‌سازی در آن آثار مشخصی از خود به‌جای می‌گذارد، پوست است که می‌توان آن را توسط انواع دستگاه هایفوتراپی بهبود داد. پوست صورت و گردن و نواحی بالای سینه بر اثر کمبود رشته‌های کلاژن دچار ضعف شده و خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهند. انواع هایفو سبب افزایش خاصیت کشسانی پوست و جلوگیری از شل‌شدن یا لک‌دار شدن آن می‌شود. این سلسله از اتفاقات موجب نگرانی افراد را با خود به همراه دارد. دستگاه هایفونیک می‌تواند به‌خوبی این نگرانی‌ها را با کیفیت خدمت‌رسانی بالای خود رفع کند.

این روش درمانی و زیبایی که یک روش درمانی و زیباسازی غیرتهاجمی محسوب می‌شود، یکی از نوین‌ترین و باقدرت‌ترین فناوری‌های حال حاضر در دنیاست که در زمینه جوان‌سازی پوست به کار می‌رود. این روش با استفاده از امواج ماورای صوت غیریونیزه‌کننده بافت را گرم می‌کند یا از بین می‌برد. از هایفو می‌توان برای افزایش جریان خون یا لنف یا ازبین‌بردن بافت‌های مزاحم همانند تومورها از طریق سازوکارهای حرارتی و مکانیکی استفاده کرد. با توجه به رواج و هزینه نسبتاً کم این روش، این روش موردپژوهش و توسعه بسیاری قرارگرفته است. هایفو یک روش درمانی غیرتهاجمی یا کم‌تهاجمی و کم‌هزینه است که می‌تواند از بسیاری از استانداردهای فعلی مراقبت از پوست بهتر عمل کند.

این فناوری به تصویربرداری آلتراسونیک شباهت دارد؛ هرچند برخلاف تصویربرداری ماورای صوت، در هایفو برای دست‌یابی به دوزهای حرارتی لازم، به‌جای امواج پالسی از فرکانس‌های پایین‌تر و پیوسته استفاده می‌شود. بااین‌حال، درصورتی‌که گروه‌ درمانی به‌جای استفاده از اثرات حرارتی به مداخله مکانیکی در بافت تمایل داشته باشند، ممکن است از امواج پالسی نیز در آن استفاده شود. در این روش درمانی، لنزهای صوتی اغلب برای دست‌یابی به‌شدت لازم در بافت هدف بدون آسیب‌رساندن به بافت اطراف مورداستفاده قرار می‌گیرند. این مطلب را می‌توان به استفاده از ذره‌بین برای تمرکز نور خورشید تشبیه کرد. می‌دانیم که فقط نقطه کانونی ذره‌بین است که از شدت بالای تجمیع انرژی خورشیدی برخوردار است. البته اگرچه در این روش درمانی به‌طورمعمول از عدسی‌های صوتی برای تجمیع انرژی صوتی استفاده می‌شد اما اخیراً آرایه‌های فازی به‌کل فزاینده‌ای رایج شده‌اند؛ زیرا اجازه می‌دهند موقعیت کانونی به‌راحتی تغییر کند.

استفاده از دستگاه هایفوتراپی سنتاً با سایر روش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی پزشکی یا MRI ترکیب می‌شود تا همراهی درمان و نظارت بر درمان را فراهم کند.

کاربردهای عمومی روش هایفودرمانی

در مورد مرزهای هایفو و سایر اشکال استفاده از امواج ماورای صوت در درمان اتفاق‌نظر نظر روشنی وجود ندارد. در ادبیات دانشگاهی، هایفو به‌طور قابل‌توجهی به مقادیر بالای انرژی موردنیاز برای ازبین‌بردن بافت از طریق انجام اعمال کاهشی یا حفره‌سازی اشاره می‌کند؛ اگرچه بعضی‌اوقات برای توصیف کاربردهای دیگری از این امواج، مثلاً در کاردرمانی و فیزیوتراپی نیز استفاده می‌شود. به‌طورکلی و به‌عنوان‌مثال، دستگاه هایفونیک برای گرم‌کردن غیرتهاجمی بافت در بدن و بدون نیاز به استفاده از بُرش‌های بافتی استفاده می‌شود. بیشترین کاربردهای تخریب بافت با دستگاه هايفو در افزایش پرفیوژن و فیزیوتراپی است. استفاده از سونوگرافی در درمان شرایط اسکلتی ماهیچه‌ای یکی دیگر از موارد استفاده از هایفو در حوزه فیزیوتراپی است. کارکردهای درمانی انواع دستگاه هایفو را به‌طور خلاصه می‌توان در موارد زیر مورداشاره قرارداد:

 • اختلالات عصبی و مشکلات اعصاب و روان
 • آدنومیوز رحم و فیبروز
 • اثرات تسکینی
 • بزرگ‌شدن پروستات
 • سرطان‌ها مانند:
  • سرطان پروستات
  • سرطان ریه
  • اثر آبسکوپال
  • سرطان برخی بافت‌های دیگر

 

کاربردهای اختصاصی‌تر و نکات پس از عمل

از موارد کاربردی این ابزار می‌توان به محکم‌سازی، افزایش انعطاف و شفاف‌سازی پوست نواحی صورت مانند گونه‌ها، چانه و همچنین گردن اشاره کرد. در نتیجه استفاده از انواع هایفو بر روی پوست، کلاژن‌سازی و در نتیجه کشیدگی پوست صورت و کم‌شدن خطوط و چین‌وچروک و کوچک‌شدن نواحی زیر گردن و غبغب رخ می‌دهد. علت این امر آن است که امواج ساخته و ارسال‌شده از دستگاه لیزر هایفو  به لایه SMAS (Superficial Muscular Aponeurotic System) پوست فرستاده شده و سبب برانگیختگی رشته‌های کلاژن که نوعی پروتئین سه‌زنجیره‌ای است، می‌شوند. لایه SMAS همان لایه‌ای است که در عمل‌های جراحی لیفتینگ توسط چاقوی جراحی کشیده می‌شود.

دستگاه‌های هایفو همانند دستگاه اولترافورمر محصول کمپانی کلاسیس (Classys) و اولتراپی (Ulthrapy) که از یک نظر نخستین دستگاه از این نوع در بازار ایالات‌متحده بود از امواج ماورای صوتی با شدت تمرکز بسیار بالا استفاده می‌کنند که نام یا اصطلاح دیگر آن‌ها امواج ماورای صوت متمرکزشده میکرو (Micro Focused Ultrasound) است.

امواج ماورای صوتی توانایی نفوذ اعماقی از بافت‌های بدنی را دارد که تا پیش‌ازاین تنها روش‌های تهاجمی مانند عمل‌های جراحی امکان اثرگذاری بر روی آن‌ها را داشتند. این امر سبب شده‌است تا هایفو نسبت به برخی دیگر از روش‌های جوان‌سازی پوست گزینه محبوب‌تری در بین استفاده‌کنندگان آن باشد. این روش هیچ‌گونه جراحت یا آسیب پوستی با خود به همراه ندارد. از سال ۲۰۰۸ به بعد، این روش درمانی شهرت زیادی در درمان‌های زیبایی پوست پیداکرده و تخمین زده می‌شود که در ۵ سال اخیر استفاده از این روش زیباسازی حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است. دستگاه هایفونیک نیز در این میان و در بازار تجهیزات پزشکی ایران سهم بسیار خوبی را به خود اختصاص داده است.

 

دستگاه هایفونیک

 

مزایا و برتری‌های هایفونیک

هایفونیک از فناوری غیرمرکزی بودن (Center-less) بهره می‌برد که این فنّاوری دو مزیت دیگر را به مزایای این دستگاه هایفوتراپی اضافه می‌کند:

 • ایمنی بیشتر
 • ایمنی بیشتر را با جلوگیری از سوختگی‌های سطحی و درد کمتر بیمار فراهم می‌آورد (با حذف‌کردن پرتوهای عمود بر پوست در بالای نقطه‌ای که قرار است پرتوهای کناری بر آن اثر بگذارند).
 • اثربخشی بیشتر
 • اثربخشی بیشتر را با جلوگیری از کاهش اثر امواج به‌‌وسیله تخلیه کردن حباب‌های تشکیل‌شده به‌دست می‌آورد.

هایفونیک با استفاده از امواج با فرکانس بین ۴ تا ۷ مگاهرتز می‌تواند انرژی را در ابعاد ۱ تا ۲ ژول تولید کرده و با استفاده از ولتاژهای ۱۱۰ یا ۲۲۰ ولت (با فرکانس ۵۰ تا ۶۰ هرتز) کار کند. این دستگاه ۵/۶ کیلوگرمی توانایی ایجاد ۱۰ هزار شات را در هر کارتریج خود داشته و ۴۰۰ خط برای نقطه‌زنی دارد که هر خط امکان اثرگذاری بر ۲۵ نقطه هدف را خواهد داشت. کارتریج‌های این دستگاه هایفو در دسته‌های آبی، زرد و بنفش هستند که بر مبنای فرکانس، طول و عمق اثربخشی از یکدیگر تمایز می‌یابند.

در بازار چند نوع دستگاه هایفو داریم اما دستگاه شرکت نیک لیزر‌ دارای مزایای زیادی نسبت به انواع دستگاه هایفوتراپی است که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پایداری در شات‌های ارسالی به سطح پوست
 • تمرکز دقیق بر بافت هدف
 • سرعت بالای شات‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن
 • کمترین میزان درد
 • کاربری بسیار ساده
 • طراحی ساده و هوشمند
 • دارا بودن صفحه‌نمایش لمسی
 • نمایش میزان انرژی در هر نقطه
 • قابلیت تنظیم فاصله بین نقاط
 • قابلیت تنظیم خطوطی که شات‌ها اصطلاحاً در آن زده خواهند شد
 • جلوگیری کردن از سوختگی‌های سطحی و در نتیجه درد کمتر بیمار

جلوگیری از کم شدن اثر انواع هایفو به‌وسیله از بین بردن و تخلیه حباب‌هایی که در محل برخورد امواج ایجاد می‌شوند

برخی از مزایای استفاده از این روش و به‌ویژه دستگاه هایفونیک را می‌توان در موارد زیر مشاهده کرد:

 1. قابلیت انجام بر روی همه رنگ‌های پوست در همه زمان‌ها
 2. استفاده در لیفتینگ ابروها و گونه‌ها و پلک‌ها و زیر چشم‌ها
 3. کشیده‌کردن، سفت‌کردن و صاف‌کردن پوست
 4. کاهش مقدار چین‌وچروک پوست
 5. لیفتینگ غبغب و گردن و دکلته
 6. اصلاح وضعیت خط چانه
 7. اصلاح‌کردن کلی خط لبخند

از دیگر مزایای آن می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

هزینه بسیار کمتر نسبت به عمل‌های جراحی بدون خون‌ریزی و درد و پانسمان بودن
بی‌نیازی این روش از ایجاد بُرش یا تزریق روی پوست کوتاه‌بودن جلسات درمانی بین نیم تا یک‌ونیم ساعت
معمولاً یک تا سه جلسه درمان موردنیاز ماندگاری اثر بالا، دست‌کم برای یک تا دو سال
روش درمانی آسان و بی‌دغدغه امکان همراه‌شدن با روش‌‌های درمانی دیگر

 

نکات بهداشتی و تغذیه‌ای پس از انجام عمل

نکاتی که پس از انجام جوان‌سازی با هایفو باید بدان توجه کرد:

 • امکان انجام فعالیت‌های روزانه بدون وقفه زمانی بلافاصله پس از درمان
 • امکان ادامه‌دادن رژیم غذایی معمول پس از درمان
 • جلوگیری از قرارگیری پوست در برابر سرما یا گرمای بسیار شدید بعد از درمان
 • محافظت از پوست با استفاده از مرطوب‌کننده به‌طور مداوم
 • مصرف آب با توجه به نکات ارائه‌شده توسط متخصص
 • عدم مصرف الکل و مواد دارای کافئین برای مدت ۴۸ ساعت پس از استفاده از دستگاه هایفوتراپی
 • بین یک تا دو روز عدم قرار گرفتن در برابر نور آفتاب
 • انجام‌ دادن حرکات بدنی و پرهیز از ورزش به مدت یک تا دو روز پس از عمل برای جلوگیری از تورم
 • پرهیز از استفاده از وسایل آرایشی-بهداشتی به مدت یک تا روز پس از انجام عمل

هایفوتراپی؛ برای همه یا برخی افراد؟

این روش به‌طورکلی برای افرادی که در محدوده سنی ۳۰ تا ۷۰ سالگی بوده و دچار شل‌شدگی کم تا متوسط پوستی هستند، مناسب است. اساسی‌ترین هدف ساخت و استفاده از این روش مدرن و به‌ویژه دستگاه هایفونیک کاستن از سرعت فرایندهای پیری (Ageing) است و به همین خاطر در متقاضیانی که در سنین جوانی هستند به‌صورت بهینه‌تری پاسخ می‌دهند. همچنین افراد جوان می‌توانند از دستگاه هایفو برای پیش‌گیری از پیری پوست استفاده کنند. از سوی دیگر، هرچه افراد بیشتر دچار آسیب‌های پوستی بوده باشند؛ مواردی که می‌تواند بر اثر حضور در معرض نور شدید آفتاب و امواج ماورای بنفش باشد، تعداد جلسات درمانی موردنیازشان با انواع دستگاه هایفوتراپی بیشتر خواهد بود.

اشخاصی که سن بیشتری داشته و از شل‌شدگی و افتادگی شدید پوست در ناحیه‌ی گردن رنج می‌برند معمولاً نامزد خوبی برای این روش زیبایی نیستند و به‌احتمال‌زیاد، جراحی برای آن‌ها روش مناسب‌تری خواهد بود. این روش همچنین برای افرادی که در ناحیه‌ای که قرار است این روش زیبا و جوان‌سازی در آن انجام شود، دچار عفونت، زخم، آکنه‌های کیستی (Cystic Acnes) و ایمپلنت‌های فلزی (Metal Implants) هستند مناسب نیست.

همچنین این روش درمانی برای لیفتینگ در ناحیه غبغب آقایان توصیه نمی‌شود چون فولیکول‌های موجود در ریش امکان رسیدن امواج به سطح پوست را نمی‌دهند. افراد دیگری که انواع هایفو برای آن‌ها چندان مناسب به‌نظر نمی‌رسد، افرادی‌اند که در ناحیه موردنظر تزریق ژل یا چربی داشته‌اند. این روش زیباسازی در قسمت‌های دارای چربی کمتر چندان توصیه نمی‌گردد و در صورت نیاز با انجام مجدد، باید اجازه بازسازی بافت به بدن داده شود.

هایفونیک؛ گزینه ایمن جوان‌سازی پوست

دستگاه شرکت تجهیزات پزشکی نیک لیزر یکی از بهترین دستگاه‌های مبتنی بر فناوری استفاده از امواج فراصوت است که با خاصیت اثربخشی که بر لایه‌های عمق ۵/۴ میلی‌متری پوست (SMAS) دارند، سبب کم‌شدن سطح اشغال‌شده لایه ذکرشده می‌گردد و این به‌نوبه خود باعث کشیدگی پوست (فرایند لیفتینگ) می‌شود. لایه SMAS همان بخشی از پوست است که بین ماهیچه و چربی قرار می‌گیرد (پس از لایه‌های بالایی (Upper Dermis) و پایینی (Lower Dermis)) و پوست را به آن دو متصل می‌کند و لوازم آرایشی-بهداشتی (بعضاً برخلاف ادعای خود) توانایی رسیدن به آن را ندارند.

همان‌گونه که گفته شد، طول‌موج امواج دستگاه هایفونیک در محدوده امواج ‌ماورای صوت قرار می‌گیرد. برای درک تفاوت‌های کلی نوع اثرگذاری امواج فراصوتی دستگاه هایفوتراپی نسبت به فنّاوری‌ها و روش‌های مختلف جوان‌سازی پوست مانند فناوری لیزر، شیوه‌های فرکشنال، دستگاه‌های RF، IPL و … به بررسی اجمالی ساختار پوست می‌پردازیم. در منابع علمی لایه‌های پوست را از خارج به داخل به‌صورت کلی زیر مورداشاره قرار داده‌اند:

لایه اپیدرم با ضخامت میانگین ۵/۱ میلی‌متر لایه درم (مجموع فوقانی، میانی و تحتانی) با ضخامت میانگین ۱ تا ۴ میلی‌متر
بافت چربی با ضخامت ۳۵/۰ تا ۴۵/۰ میلی‌متر لایه فاشیا (Fascia) یا همان لایه نیام
سامانه آپونوراتیک ماهیچه‌ای سطحی (SMAS) بافت ماهیچه‌ای

 

لایه SMAS یا همان لایه آپونوراتیک (مرتبط با زردپی‌های پهن) ماهیچه‌ای سطحی لایه‌ای بسیار ظریف است که به‌طور هم‌زمان بسیار بااستحکام بوده و بافت چربی را از بافت ماهیچه‌ای جدا می‌کند. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت که اساس استحکام و قدرت پوست همین لایه است که بخش‌های مختلف را به‌شکل یک شبکه درهم‌تنیده در کنار یکدیگر نگه داشته است. این استحکام سبب حفظ جوانی و شادابی پوست می‌شود و نیز گذر زمان سبب می‌شود که لایه SMAS به‌تدریج استحکام خود را از دست بدهد و به لایه نازک و کم‌توانی تبدیل شود که دیگر امکان انجام وظایف زیستی که قبل‌تر انجام می‌داد را نداشته باشد. اثر دستگاه هایفو برای جلوگیری از کاهش شدید توان لایه آپونوراتیک عضلانی سطحی سبب پیری پوست است و اینکه لایه‌های دیگر متصل و مرتبط با این لایه نیز کم‌تر استحکام خود را از دست بدهند. انواع دستگاه هایفوتراپی می‌تواند اثر این ضعف در افتادگی، شل‌شدگی و نمایان‌شدن چین‌وچروک‌های پوست به‌ویژه در نواحی صورت را رفع کند. دقیق‌ترین هدف استفاده از امواج آلتراساوند یا ماورای صوت، افزایش امکان نفوذ به لایه SMAS است. این اتفاق به سه دلیل رخ می‌دهد:

ایجاد انقباض دوباره در لایه SMAS

 • بازسازی
 • جوان‌سازی

از سوی دیگر می‌دانیم که ایجاد کشیدگی مجدد در لایه SMAS به دو دلیل اصلی توسط دستگاه هایفونیک یا سایر ابزارهایی ازاین‌دست اتفاق می‌افتد. یکی از این دلایل انعقاد (Coagulation) و لختگی حرارتی و دیگری ایجادکردن یک منطقه اثر حرارتی در لایه SMAS است. سامانه آپونوروتیک عضلانی سطحی (SMAS) ناحیه‌ای از ماهیچه صورت است. این سامانه عضلانی در حین جراحی زیبایی صورت، به‌ویژه جراحی زیبایی یا انواع هایفو بینی دست‌کاری می‌شود. اس‌ام‌اِی‌اس از ماهیچه پوستی گردن (Platysma) تا نیام کلاه‌خودی (Galea Aponeurotica) امتداد یافته و با فاشیا (Fascia) و کلاه‌خود گیجگاهی همراه و پیوسته است و این لایه پوستی از طریق یک تیغه عمودی به منطقه درم متصل می‌شود.

هر اقدام درمانی یا زیباسازی در یک دمای مشخص بیشترین کارکرد و اثربخشی خود را دارد.

به‌عنوان نمونه، احیای سلول‌های کلاژن و الاستین به‌وسیله دستگاه‌های تولیدکننده امواج فرکانس رادیویی زمانی بهترین اثر خود را می‌گذارند که دمای سلول بین ۴۰ تا ۵۵ درجه سانتی‌گراد باشد. دمای مناسب برای اثربخشی بهینه امواج ماورای صوت در اموری مثل رفع چین‌وچروک‌های صورت، کشیدگی و سفت‌سازی پوست صورت در دمایی در حدود ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد است (به‌منظور اثرگذاری باید دما بالای ۵۷ درجه سانتی‌گراد باشد). امواج آلتراساوند به عمق ۳ میلی‌متری لایه دِرم نفوذ می‌کنند و با ایجاد حرارت تحت کنترل در رشته‌های کلاژنی، باعث قوام‌گرفتن مجدد آن‌ها (Remodeling) می‌شوند.

در گام بعدی، امواج ماورای صوت دستگاه هایفوتراپی ، لایه‌ای از پوست که ژرفای بیشتری دارد (۵/۴ میلی‌متر) را نشانه گرفته و لایه SMAS را دچار تغییر می‌کند.

عمل بازسازی توسط امواج ماورای صوت در سلول‌های کلاژن و الاستین در ناحیه دِرم پوست می‌گیرد. جوان‌سازی پوست نیز توسط تحریک سلول‌های فیبروبلاست در ناحیه رتیکولار درم صورت می‌گیرد.

هایفونیک با بهره‌گیری از ویژگی‌های بسیار مطلوب خود همانند پایداری شات‌های تولیدشده و ارسالی به نواحی پوستی، متمرکز شدن بر بافت هدف و ارسال هرچه سریع‌تر شات‌ها با کم‌ترین مقدار درد نتایج درخشانی را در زمینه جوان‌سازی پوست از خود بر جای می‌گذارد.

ویژگی‌های هایفونیک

از ویژگی‌های بسیار مطلوب و کیفیت‌بخش دستگاه هایفونیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشخصات دستگاه
مدل HIFUNIK
انرژی ۱ تا ۲ ژول
فرکانس اولتراسونه ۷-۴ مگاهرتز
اختلاف‌پتانسیل الکتریکی 240-110 ولت با فرکانس ۶۰-۵۰ هرتز
وزن ۵/۶ کیلوگرم
بخش کارتریج زرد بنفش آبی
فرکانس ۷ مگاهرتز ۷ مگاهرتز ۴ مگاهرتز
طول ۲۵-۵ میلی‌متر ۲۵-۵ میلی‌متر ۲۵-۵ میلی‌متر
عمق ۵/۱ میلی‌متر ۳ میلی‌متر ۵/۴ میلی‌متر

دستگاه آلتراسونیک متمرکز با شدت بالا از امواجی که در حیطه درمانی قابلیت استفاده دارند به‌منظور لیفت‌کردن صورت و جوان‌سازی پوست بدون عمل جراحی استفاده می‌کند. از مزایای دستگاه هایفو شرکت نیک لیزر می‌توان به القای توان ورودی و خروجی بیشتر، درد و ناراحتی‌های کمتر در پوست، ایمنی بیشتر در حین عمل و نتایج نهایی بهتر اشاره کرد.

طول‌موج‌های ماورای صوتی انواع دستگاه هایفوتراپی به‌طورکلی می‌توانند چهار ناحیه از پوست را تحت تأثیر قرار دهند:

لایه SMAS برای اثر لیفت‌سازی 5/4 میلی‌متر
جوان‌سازی در ناحیه دِرم ۳ میلی‌متری
درمان‌کردن پلک افتاده و پف دور چشم‌ها ۲ میلی‌متر
کشیدگی درمی پوست ۵/۱ میلی‌متر

 

مراحل درمانی با استفاده از انواع هایفو به دو بخش اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود. در مرحله اولیه که از آن با نام فاز التهاب نیز یاد می‌شود، بلافاصله پس از به‌پایان‌رسیدن درمان، انعقاد خون سبب کنترل‌شدن جریان خون و در نتیجه حرکت یکنواخت یاخته‌های پوستی می‌گردد. فاز بعدی، فاز تکثیری (Proliferative) است. در مورد فاز تکثیری می‌توان گفت که زمانی آغاز می‌شود که سلول‌های مهاجری که به محل آسیب پوستی رفته‌اند، شروع به تکثیر می‌کنند و سلولاریتی (به‌معنای نوع و تعداد سلول‌ها در بافت) زخم افزایش می‌یابد. ازاین‌دست سلول‌ها می‌توان به فیبروبلاست‌ها، سلول‌های اپیتلیال (پوششی) و سلول‌های اندوتلیال (درون‌رگی) اشاره کرد. سیتوکین‌های درگیر در این مرحله شامل FGF ها، به‌ویژه FGF-2 (که قبلاً به‌عنوان FGF پایه شناخته می‌شد)، هستند که رگ‌زایی و سلول‌های پوششی و تکثیر فیبروبلاست را تحریک می‌کنند. سلول‌های پایه حاشیه‌ای لبه زخم در حاشیه زخم مهاجرت می‌کنند و طی 48 ساعت کل زخم اپیتلیالیزه می‌شود. با استفاده از دستگاه هایفونیک در عمق زخم، تعداد سلول‌های التهابی با افزایش سلول‌های استرومایی مانند فیبروبلاست و سلول‌های اندوتلیال که به‌نوبه خود به ترشح سیتوکین ادامه می‌دهند، کاهش می‌یابد. دستگاه هایفوتراپی به‌طور غیرمستقیم باعث تکثیر سلولی می‌‌شود و این مسأله با تشکیل پروتئین‌های ماتریکس خارج سلولی، از جمله کلاژن و مویرگ‌های جدید (از طریق رگ‌زایی یا آنژیوژنز) ادامه می‌یابد. چهل‌وهشت ساعت بعد در این فاز، فیبروبلاست‌ها اتصالات جدیدی به نام بافت گرانولیشن (بافت گوشتی که بر روی محل زخم ایجاد می‌شود) با بافت پوست ایجاد می‌کنند که این همان بافتی است که روی زخم‌ها تشکیل می‌شود. این بافت با استفاده از کلاژن‌‌سازی‌های جدید سفت می‌گردد.

مبدل‌های (Transducer) هایفو که دارای قدرت زیادی هستند، طول‌موج‌های امواج آلتراسونیک را به‌شکل متمرکز به سمت لایه‌های مختلف پوست می‌فرستند. دستگاه شرکت نیک لیزر از معدود دستگاه‌هایی است که علاوه بر مبدل‌های معمولی از امکانات مبدل ۲ میلی‌متری نیز سود می‌برد. استفاده از این مبدل خاص این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان به بخش‌هایی از پوست که در حالت معمولی نمی‌توان به آن‌ها دسترسی مستقیم داشت، نفوذ کرده و در آن مناطق تأثیرات موردنظر را اعمال کرد.

دستگاه‌ hifu سال‌هاست که به‌عنوان یکی از بهترین ابزارهای جوان‌سازی در سرتاسر جهان به‌طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد و اینکه بهترین دستگاه هایفو کدام است نیاز به بررسی‌های مفصلی دارد اما به‌اختصار می‌توان گفت که بهترین دستگاه هایفوتراپی دارای سه تیپ است که تیپ اول آن ظاهراً امروزه دیگر توسط کمپانی سازنده آن ساخته نمی‌شود. برخی از ابزارهای هایفو از کارتریج بیضوی استفاده می‌کند که سبب افزایش قدرت نفوذ امواج آلتراساوند می‌شود. در واقع انرژی این دستگاه بسیار بالاست. استفاده از ۷ کارتریج با اعماق نفوذ متفاوت نتایج بالینی قابل‌توجهی را با خود به‌همراه دارد.

دستگاه هایفو از یک فناوری مدرن برای افزایش تأثیرگذاری بر صورت و بدن استفاده می‌کند. در انواع دستگاه هایفوتراپی به‌جای استفاده از امواج آلتراساوند با فرکانس بالا از امواج ماورای صوت در شکل‌های ماکرو و میکرو استفاده می‌شود. همین نکته سبب می‌شود که بتوان از یک روش قابل‌تنظیم در استفاده از این دستگاه‌ها سود برد. در دستگاه هایفونیک می‌توان از کارتریج‌های چندمنظوره با عمق‌ نفوذهای قابل‌تنظیم در ابعاد ۵/۱، ۳ و ۵/۴ میلی‌متری استفاده کرد. این عامل سبب افزایش کارایی دستگاه هایفوتراپی می‌شود. از مزایای انواع هایفو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش سرعت‌ عمل و سرعت پروسه درمانی
 • افزایش قدرت شات‌ها در عین قابلیت کنترل و شات‌های سریع‌تر
 • بازدهی بالاتر دستگاه و استفاده بهینه‌تر از انرژی
 • طراحی و رابط کاربری راحت‌تر
 • هندپیس بهینه و راحت
 • امکان نمایش اطلاعات شات‌ها و شمارش‌گری آن‌ها
 • بهره‌بردن از کارتریج‌های چندمنظوره با سه فرکانس و پنج عمق مختلف بهره‌بردن از فناوری MMFU

 

 

احساس پوست هنگام انجام و پس از عمل

در طی روش هایفو ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. برخی افراد آن را به‌عنوان پالس‌های کوچک الکتریکی یا احساس خارش سبک توصیف می‌کنند. اگر نگران درد هستید، ممکن است پزشک قبل از درمان مصرف استامینوفن (Tylenol) یا داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن (Advil) را پیشنهاد کند. بلافاصله پس از درمان، ممکن است قرمزی یا تورم خفیفی داشته باشید که طی چند ساعت آینده به‌تدریج از بین می‌رود. به همین دلیل بسیاری از افراد متقاضی بهره‌گیری از روش این روش درمانی هستند.

روش هایفودرمانی برای صورت

قبل از انجام روش هایفو هیچ آماده‌سازی خاصی لازم نیست. قبل از شروع روند باید تمام محصولات آرایش و مراقبت از پوست را از ناحیه موردنظر پاک‌کنید.

آنچه در زمان جلسه انجام این روش درمانی اتفاق می‌افتد به شرح زیر است:

 1. یک پزشک یا تکنسین ابتدا ناحیه موردنظر را تمیز می‌کند.
 2. معمولاً ممکن است قبل از شروع یک کرم بی‌حسی موضعی استفاده کنند.
 • سپس پزشک یا تکنسین ژل مخصوص را در محل موردنظر پخش می‌کند.
 1. دستگاه در برابر پوست قرار می‌گیرد.
 2. با استفاده از بخشی از دستگاه به نام چشم فراصوت، پزشک یا تکنسین دستگاه را بر روی تنظیمات مناسب تنظیم می‌کند.
 3. سپس انرژی اولتراسوند با پالس کوتاه به مدت تقریبی 30 تا 90 دقیقه به منطقه موردنظر منتقل می‌شود. البته در بسیاری از کلینیک‌ها این بازه زمانی بین 30 تا 45 دقیقه است.
 • پس از پایان دستگاه هایفونیک از روی پوست برداشته می‌شود.

در صورت نیاز به جلسات اضافی، با هماهنگی و به انتخاب شما جلسه بعدی برنامه‌ریزی خواهد شد.

درحالی‌که این دستگاه در حال استفاده از امواج فراصوت متمرکز است، ممکن است احساس گرما و سوزن‌سوزن شدن کنید. اگر آزاردهنده باشد می‌توانید از داروی ضد درد استفاده کنید.

پس از انجام فرایند، شما می‌توانید به‌راحتی به خانه بروید و بلافاصله پس از انجام مراحل عادی، فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

عوارض جانبی هایفودرمانی برای صورت

اگر انواع دستگاه هایفوتراپی توسط متخصص حرفه‌ای آموزش‌دیده و واجد شرایط به کار رود، روش دستگاه هایفو به‌عنوان یک روش بسیار ایمن عمل خواهد کرد و لذا عارضه خاصی وجود نخواهد داشت. بهترین قسمت در مورد روش درمانی با انواع هایفو این است که بلافاصله پس از ترک دفتر ارائه‌دهنده خدمات خود، می‌توانید فعالیت‌های روزانه را از سر بگیرید. ممکن است مقداری قرمزی یا تورم ایجاد شود، اما باید سریع فروکش کند. احساس سوزن شدن ناحیه تحت درمان ممکن است برای چند هفته ادامه داشته باشد. به‌ندرت ممکن است دچار بی‌حسی یا کبودی موقت شوید، اما این عوارض جانبی، در صورت بروز، معمولاً پس از چند روز از بین می‌روند. تمامی مراکزی که در دستگاه هایفوتراپی استفاده می‌کنند در سراسر دنیا، هایفو را یک روش ایمن، مؤثر و غیرتهاجمی برای سفت شدن پوست صورت می‌شناسند و تمامی آزمایش‌های انجام‌شده تاکنون همین نتیجه را ارائه داده است.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات نسبتاً مبسوط و مناسبی را پیرامون روش زیبایی هایفو و دستگاه‌های آن به‌دست آورده باشید.

شما همچنین می‌توانید برای بیان نظرات و پیشنهادهای خود از طریق راه ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

 

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “عینک لیزر الکس برای پزشک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس
 • نشانی :
  تهران – خیابان شریعتی – نرسیده به دوراهی قلهک – جنب بیمارستان ایرانمهر
 • شماره تماس :
  09380118810 - 021-22004102
  021-22610240 - 021-22610350
  021-22004103 - 09129640360
 • ایمیل :
  info@niklaser.com