close

اندولیفت صورت و آثار آن بر منافذ پوستی و نواحی اطراف چشم

اندولیفت صورت

اندولیفت صورت یکی از موارد بسیار مهم و اساسی در زمینه کاربردهای اندولیفت است. لیزر اندولیفت صورت یکی از روش‌های جوان‌سازی پوست است که با حداقل مقدار تهاجمی‌بودن، نتایج بسیار خوبی را بر روی پوست ایجاد می‌کند. این روش نیازی به بستری‌شدن نداشته و هیچ‌گونه اثر اضافی بعد از درمان باقی نمی‌گذارد. همچنین از اندولیفت برای بخش‌ها و نواحی دیگری از بدن نیز می‌توان به‌خوبی بهره جست. یکی از این موارد که با استقبال بسیار خوبی نیز همراه شده است، اندولیفت زیر چشم است. این عمل در نواحی اطراف چشم‌ها سبب بهبودی محسوس در مواردی همچون ازبین‌بردن پف اطراف چشم‌ها، سیاهی و گودی در آن قسمت‌ها خواهد شد. در این مقاله خواهیم کوشید تا با اشاره این روش درمانی بی‌خطر، به‌اختصار به اثراتی که بر روی درمان برخی عوارض پوستی صورت مانند منافذ پوستی صورت دارد و مانع از آن می‌شود که جذابیت‌های صورت و آرایش‌کردن به‌خوبی دیده شود و نیز جوان‌سازی نواحی اطراف چشم‌ها دارد بپردازیم.

ماهیت و نحوه کار اندولیفت:

این روش یک راه درمانی مدرن و پیشرفته است که بر مبنای انرژی لیزر و کم‌ترین میزان تهاجم ممکن انجام می‌شود. در این روش از هیچ نوع بی‌هوشی استفاده نمی‌شود و کاملاً به‌صورت سرپایی بوده و همچنین اثرگذاری بالایی دارد. این روش یک روش غیرجراحی است که هیچ‌گونه جای اِسکار یا زخمی از خود باقی نمی‌گذارد و همچنین کسانی که از آن استفاده می‌کنند درد محسوسی را متوجه نخواهند شد. این روش می‌تواند یک جایگزین بسیار مناسب برای بسیاری از عمل‌های جراحی درمانی و زیبایی لیفتینگ صورت و بدن باشد. عمل‌های جراحی مشکلاتی همچون زمان بهبودی طولانی‌تر و گاهی اِسکارهای پوستی را با خود به همراه دارند. آنچه در روش مبتنی بر اندولیفت صورت اتفاق می‌افتد بر مبنای انرژی لیزری است که با طول‌موج ۱۴۷۰ نانومتر در محدوده نور مادون‌قرمز عمل می‌کند. این طول‌موج لیزر اندولیفت صورت هم بر بافت‌های پیوندی و هم بر بافت چربی اثرات متفاوت و خوبی دارد. در مورد بافت چربی، این روش سبب ازبین‌رفتن یاخته‌های اضافی چربی شده و با این کار استحکام بیش‌تری به بافت موردنظر می‌دهد و از شل‌شدگی ظاهری آن می‌کاهد. اثر آن بر روی بافت‌های پیوندی نیز از طریق تحریک کلاژن‌سازی یا الاستین‌سازی و نیز تحریک یاخته‌ها برای ساخت رگ‌های جدید است.

 

اندولیفت صورت

 

نحوه کار و اثربخشی روش اندولیفت:

این روش درمانی در اصل از دو واژه اندو و لیفت تشکیل‌شده است و به این معناست که یک فیبر نازک نوری (اپتیکال) با قطر بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میکرومتر (در مورد صورت) یا ۴۰۰ تا ۶۰۰ میکرومتر (در مورد سایر نقاط بدن) که به منبع لیزر دایودی متصل است، از زیر لایه اولیه پوست به ناحیه هیپودرم وارد شده و بر روی آن اثر می‌گذارد. این لیزر که برخلاف لیزرهای رفع موهای زائد بدن توانایی آن را دارد که به‌صورت عمقی به لایه‌های زیرین پوست نفوذ کند، می‌تواند به‌صورت تنها یا در ترکیب با سایر روش‌های جوان‌سازی پوست مانند هایفوتراپی به‌ کار برود. میکروفیبر واردشده به لایه‌های عمیق پوست با سوزاندن چربی‌ها (عمل لیپولیز) باعث بهبود کیفیت بافت در مناطق غبغب یا سایر مناطقی که چربی در آن‌ها تجمع یافته است شده و چین‌وچروک را در آن‌ها کاهش می‌دهد و نیز با برانگیختن ساخت کلاژن در بافت‌ها سبب سفت‌شدن و قوام پوست می‌گردد. از سوی دیگر، بازسازی رگ‌ها در پوست منجر به افزایش اکسیژن‌رسانی و همچنین غذارسانی به یاخته‌های تشکیل‌دهنده بافت شده و این به بهترشدن متابولیسم درون‌یاخته‌ای منتهی می‌شود؛ بنابراین استفاده از این روش (به‌عنوان‌مثال آنچه در اندولیفت زیر چشم روی می‌دهد) سبب کشیدگی پوست از یک‌سو و از سوی دیگر طراوت آن می‌شود. یکی از خاصیت‌های مطلوبی که در روش درمانی و زیبایی اندولیفت صورت از آن بهره برده می‌شود این است که ازآنجاکه هرکدام از اشیاء طول‌موج خاصی را دریافت می‌کنند و با آن گرم می‌شوند، این روش می‌تواند با استفاده از طول‌موج ۱۴۷۰ نانومتری لیزر اندولیفت صورت بر برخی بافت‌ها اثرگذاری داشته و بر برخی دیگر بی‌اثر باشد و بنابراین آسیب‌های بافتی در این روش به حداقل خود می‌رسد.

این روش درمانی-زیبایی اساساً نوعی ازبین‌بردن خودخواسته برخی یاخته‌های پوستی برای تولید کردن مجدد شبکه‌ای از بافت فیبروزی و آرایش‌ دادن دوباره رشته‌های کلاژنی و کشیدگی پوست در مناطق مختلفی از بدن ازجمله گردن و دست‌ها، بازوها، باسن، لگن، ران، اطراف شکم، پیشانی و به‌طورکلی صورت و غیره است که سبب می‌شود تا ماندگاری این روش برخلاف بسیاری از روش‌های دیگر برای زمان‌های طولانی باشد زیرا کلاژن‌سازی تا مدت‌های مدید می‌تواند ادامه بیابد. لازم ‌به ‌ذکر است که تنها بافت‌های چربی و پیوندی هدف روندهایی هستند که توسط اندولیفت انجام می‌شود.

 

اندولیفت صورت

 

کارکردهای اندولیفت:

از کارکردهای اندولیفت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سفت‌سازی پوست در مدت‌‌زمان کم افزایش حرارت بافتی برای رگ‌سازی بیش‌تر
افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها افزایش غذارسانی به بافت‌ها
فعال‌سازی بهینه عملکردهای سوخت‌وسازی ماتریکس خارج‌سلولی فعال‌سازی دوباره رشته‌های کلاژنی و الاستینی که اثر آن چند ماه بعد از انجام این روش مشخص می‌شود.
ازبین‌بردن چربی‌های اضافه و انباشته‌شده اصلاح کردن زاویه‌های صورت، گردن و بازوها

ویژگی‌های مثبت:

از مزیت‌های مهم این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بدون نیاز به جراحی و بریدن پوست تهاجمی بودن این روش در کمینه حالت ممکن
بدون ایجاد زخم‌های اِسکار پس از عمل نداشتن دوران نقاهت یا دوران نقاهت بسیار کوتاه
دیده‌شدن اثرات بهبودی پس از یک جلسه درمان پایین‌بودن مقدار هزینه‌ها در قیاس با روش‌های مشابه
بهره‌ بردن از دقت بالای درمانی عدم وجود خون‌ریزی
عدم نیاز به استفاده از داروی بی‌هوشی ایمن بودن این روش درمانی

منفذهای پرتقالی و ازبین‌بردن آن‌ها با اندولیفت صورت :

این روش غیر از تأثیراتی که با اندولیفت زیر چشم ایجاد می‌کند می‌تواند در درمان منفذهای صورت که منافذ پوست پرتقالی نیز نامیده می‌شوند به کار برود. این منافذ در اصل دهانه‌هایی ساختاری و کوچک بر روی پوست هستند که در کنار دهانه‌های مو و غدد سبابه‌ساز دیده می‌شوند. احتمال دارد که آن‌ها بر اثر کیسه‌های فولیکولی شاخی‌ تشکیل‌شده از باقی‌مانده‌های چربی قرار گرفته و از نظر شکل ظاهری به‌صورت کومدون‌های باز دیده شوند. منفذهای پوستی اصطلاحاً به بزرگ‌شدن فولیکولار مو و غده‌های سبابه‌ای اشاره دارد که این غدد ممکن است با اثرات شاخی کومدونی یا بدون آن باشند. این غدد بیش‌تر در پوست سر دیده می‌شوند و بر اساس قطرشان طبقه‌بندی‌هایی نیز دارند. این منافذ از زیبایی چهره می‌کاهند به‌طوری‌که اثر آرایش‌کردن بر روی پوست نیز به‌نحوی‌که افراد تمایل دارند بر روی صورت مشخص نخواهد بود. در زیر به برخی از روش‌های درمانی که در مورد این منافذ به کار می‌روند اشاره خواهیم کرد:

روش‌های درمانی منافذ باز پوستی

لایه‌بردارهای پوستی

رتینوئیدهای موضعی درمان‌های دارویی و خوراکی

لیزر

فرکانس‌های رادیویی

دستگاه‌های ماورای صوت

میکرونیدلینگ نور باند پهن

اندولیفت

 

درمان‌های تهاجمی تاکنون بهترین روش درمان بزرگی منافذ پوست هستند اما از چند جنبه دارای مضراتی مانند دوران نقاهت طولانی و بریدگی در بدن و باقی‌ماندن جای زخم بر روی پوست بوده که استفاده از روش‌های درمانی جایگزین را معقول می‌سازد. جدیدترین روش استفاده‌شده در زمینه کوچک‌سازی منافذ بزرگ پوست همان لیزر اندولیفت صورت است. از مزایای این روش کوتاهی دوران نقاهت و عدم وجود آسیب‌های بافتی یا جای زخم است. انرژی دستگاه دایود با انرژي و فرکانس مشخص به محل موردنظر وارد شده و سبب لیفتینگ در پوست و برانگیختن کلاژن‌سازی در آن می‌شود. در این روش، منافذ پرتقالی پوست با کاهش بافت چربی و همچنین افزایش رگ‌سازی، کلا‌ژن‌سازی و الاستین‌سازی به‌نحو چشم‌گیری کم می‌شوند.

دلایل ایجاد منافذ پوست موارد مختلفی را شامل می‌شود که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش ویتامین A در مواد مصرفی
 • رادیودرماتیت مزمن
 • آکنه‌های پوستی
 • مواد آلاینده پوستی
 • قرارگرفتن شدید و مداوم در معرض نور خورشید
 • عوامل ارثی و ژنتیک

اکنون که با برخی از عوامل این مسأله آشنا شدیم باید بدانیم که ممکن است با توجه به عواملی مختلف مسبّب این بیماری در افراد متفاوت، روش درمانی آن نیز ممکن است متفاوت باشد. اندولیفت صورت یکی از راه‌هایی است که با آن می‌توان به درمان منافذ باز پوستی پرداخت.

 

اندولیفت صورت

 

به‌طورکلی در این باره می‌توان گفت که اگر منفذهای صورت بیش‌تر به خاطر ترشح زیاده از حد سبوم به وجود آمده باشند، می‌توان آن‌ها را با استفاده از انرژی لیزر دایود که فرکانس ۱۴۷۰ نانومتر تولید می‌کند و در اندولیفت زیر چشم نیز به کار می‌رود درمان کرد. همچنین برخی از انواع اسیدهای مخصوص می‌توانند به درمان آن کمک کنند. درمان‌های دیگر این دسته از منافذ شامل میکرونیدلینگ با آراف فرکشنال، ترمولیز الکتریکی پوست، لیزر دایود ۸۰۰ نانومتری دارای اجزای نانومتری از جنس طلا و یا انرژی لیزرهای دایود ۸۰۸ نانومتری هستند که توسط یک رشته نوری میکرومتری منتقل می‌شود. از طرف دیگر، اگر بزرگ‌شدن منفذهای پوست به خاطر کاهش شل‌شدگی پوست باشد، باید ابتدا با استفاده از لیزرهای فیبری فرکشنال، اِربیوم ۱۴۱۰ نانومتری، لیزر فرکشنال غیرتهاجمی 1440 نانومتری، دستگاه آراف فرکشنال دوقطبی یا آی‌پی‌ال، دستگاه آراف نوری و دوقطبی درمان شوند. درصورتی‌که منفذهای بزرگ‌شده پوست به دلیل وجود موهای ضخیم در صورت ایجاد شده باشند، بهتر است از روش‌های ازبین‌بردن موهای زائد در مورد آن‌ها استفاده شود.

نتایج درمانی منفذهای پوستی بسته به نوع روش درمانی به‌کاررفته برایشان در بازه‌های زمانی مختلفی قابل‌مشاهده خواهند بود. برای نمونه می‌توان به لیزرهای فرکشنال اشاره کرد که زمان درمانشان چیزی در حدود دو هفته بعد از انجام درمان خواهد بود. اگر از روش‌هایی مانند RF و اندولیفت استفاده شود که همراه با ایجاد رشته‌های کلاژن و الاستین خواهند بود، مدت‌زمانی در حدود ۶ ماه می‌تواند معقول باشد.

عارضه‌های پوستی نواحی دور چشم:

عوارض پوستی‌ای که در کنار چشم‌ها شکل می‌گیرند مواردی ازجمله کبودی، سیاهی و گودی زیر چشم و پف‌های زیر آن را در برمی‌گیرد. این موارد به‌ویژه زمانی که همگی با هم برای یک فرد پیش می‌آیند سن او را بیش‌تر از مقدار واقعی نشان می‌دهند. گاهی ممکن است دو یا چند دلیل باعث به وجود آمدن این عوارض در فرد شوند. یکی از روش‌هایی که می‌توان به‌وسیله آن کشیدگی پوست نواحی دور چشم را انجام داد اندولیفت صورت است. برخی از عامل‌هایی که سبب ایجاد عوارض پوستی می‌شود و با لیزر اندولیفت صورت قابل‌درمان هستند در جدول زیر آمده‌اند:

فشار چشم تنظیم‌نشده

حساسیت

قرارگیری در معرض نور خورشید

کم‌آبی بدن
خستگی زیاد و طولانی‌مدت

افزایش سن و سال

عوامل ارثی و ژنتیکی

عدم تنظیم بودن خواب

مواردی نیز وجود دارند که برای جلوگیری از عوارض پوستی باید رعایت شوند. برخی از آن‌ها را می‌توان به شکل زیر مورداشاره قرارداد.

 • رژیم غذایی سالم و بهینه‌شده‌ای که حاوی مواد ویتامینی و آنتی‌اکسیدان‌ها باشد.
 • خواب منظم و کافی و استراحت.
 • عدم مصرف سیگار و الکل.
 • استفاده از عینک برای کسانی که مدت‌زمان زیادی را مجبورند از کامپیوتر استفاده کنند.

 

اندولیفت صورت

 

کشیدگی نواحی زیر چشم‌ها و اثرات آن

کشیدن پوست زیر چشم با استفاده از دستگاه ممکن است سبب جوان‌سازی پوست و تقویت نواحی اطراف آن گردد. این کار با تولید الاستین و کلاژن سبب سفت‌شدگی بافت می‌شود. در این روش از امواج مادون‌قرمز استفاده می‌شود. امواج مادون‌قرمز به‌اندازه‌ای قابلیت نفوذ به هموگلوبین و جذب هموگلوبین را ندارد که بتواند به رگ‌های نواحی تحت درمان آسیب برساند. اندولیفت زیر چشم چربی‌های نواحی نزدیک چشم را نیز از طریق تبدیل انرژی فتون‌های نوری به انرژی گرمایی و با گرم‌کردن آن مناطق از بین می‌برد و از این طریق سبب کشیدگی بیش‌تر آن نواحی می‌شود. این روش را هم آقایان و هم خانم‌ها می‌توانند استفاده کنند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به مقاله درج‌شده در وب‌سایت eufoton مراجعه کنید.

 

 

همچنین می‌توانید برای بیان نظرات و پیشنهادهای خود از راه ارتباطی زیر استفاده کنید.

 

لینک کوتاه مقاله : https://niklaser.com/?p=1850

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس
 • نشانی :
  تهران – خیابان شریعتی – نرسیده به دوراهی قلهک – جنب بیمارستان ایرانمهر
 • شماره تماس :
  09380118810 - 021-22004102
  021-22610240 - 021-22610350
  021-22004103 - 09129640360
 • ایمیل :
  info@niklaser.com