RF جوان سازی واژن ؛ راه ایمن و مطمئن ازبین‌بردن شل‌شدگی واژن

RF جوان سازی واژن

RF جوان سازی واژن اصطلاحی است که بر اساس فناوری‌های مبتنی بر فرکانس‌های رادیویی عمل می‌کند. فرکانس‌های رادیویی نوعی از انرژی الکترومغناطیسی است که با بهره‌گیری از انرژی گرمایی و امواج طیف رادیوفرکوانسی در لایه‌های عمیق پوست، سبب انجام عمل کلاژن‌سازی شده و موجب جوان‌سازی در بخش‌های داخلی و بیرونی ناحیه تناسلی بانوان می‌گردد و یکی از مزایای این اتفاق، رفع شلی واژن در بانوان است.

امواج با فرکانس‌های رادیویی دارای طیف گسترده‌ای از طول موج‌های مختلف هستند که در حوزه‌های مختلف دارای کاربردهای گوناگونی می‌باشند. استفاده از این موج‌ها به‌طور کلی در امور پزشکی سبب سفت‌ و جوان‌شدن بافت‌های شل‌شده یا تجزیه بافت‌ها می‌گردد. همین کاربرد در پوست صورت باعث کشیدگی و سفت‌شدن پوست می‌شود اما در فرکانس‌های بالاتر (طول موج‌های پایین‌تر) ممکن است سبب لیپولیز (Lipolysis) (ازبین‌بردن بافت‌های چربی) و ازبین‌رفتن سلولیت‌ها (Cellulite) شود. برای جوان سازی نواحی واژن می‌توان از امواج فرکانس رادیویی استفاده کرد زیرا این امواج بر اساس همان خاصیتی از مواد که تحت تأثیر امواج میکروموج حرارت را به خود جذب می‌کنند، با مکانیسمی که می‌تواند به سه شکل به بافت‌های ناحیه آلت تناسلی بانوان اعمال شود؛ یعنی سازوکارتک‌قطبی، دوقطبی یا چندقطبی، سبب جوان سازی بیکینی می‌شود. این عمل از طریق تحریک فیبروبلاست‌ها که فراوان‌ترین نوع از انواع یاخته‌های موجود در بافت پیوندی هستند و به سنتز مواد آلی ماده زمینه‌ای می‌پردازند، صورت می‌گیرد. وقتی این یاخته‌ها تحت تأثیر انرژي حمل‌شده توسط امواج فرکانس رادیویی قرار می‌گیرند، برانگیخته شده و سنتز درون‌یاخته‌ای را افزایش داده و متعاقب آن سبب افزایش خون‌رسانی در بافت می‌شوند که این به‌نوبه خود باعث کشیدگی بیشتر میوزین‌های (نوعی موتور-پروتئین) موجود در ماهیچه شده و به‌خاطر پیوند بسیار نزدیک و پیوستگی‌ای که با اَکتین‌ها (نوع دیگری از پروتئین‌های کروی در یاخته‌های یوکاریوتی) دارند، از طریق ارتباطات درون سارکومری سبب منقبض‌شدن بافت پوست و کشیدگی آن می‌شوند. در این مقاله سعی ما بر آن است که ابتدا به‌اختصار به روش‌های جوان‌سازی واژن بپردازیم و پس از آن به توضیح اجمالی و مناسب آراف جوان‌سازی واژن با تأکید بر رفع شل‌شدگی آن پرداخته و به کاربردها و مزایای آن اشاره کنیم. شما همچنین می‌توانید برای بررسی بیشتر این موضوع به مقاله جوان سازی واژن با استفاده از انرژي دستگاه لیزر و و فناوری RF و روش‌های آن مراجعه کنید.

RF جوان سازی واژن

آناتومی واژن و ارتباط آن با جوان‌سازی

واژن یک کانال باریک و حساس ماهیچه‌ای است که با رشته‌های عصبی زیاد و غشای مخاطی فراوان که کاربردهای مختلفی دارند به رحم یا زهدان متصل شده و دهانه آن به خارج از بدن وصل می‌شود. از عملکردهای واژن می‌توان به امکان‌پذیر کردن عمل نزدیکی، عادت ماهیانه و زایمان اشاره کرد. اندام جنسی زنانه از بخش‌های مختلفی مانند دهانه واژن، کلیتوریس، مجرای ادراری و بخش‌های دیگر تشکیل می‌شود. بخش بیرونی این کانال فرج یا Vulva نامیده می‌شود و خود از دو بخش لابیا و کلیتوریس تشکیل می‌شود. لابیا دربرگیرنده قسمت‌های لب‌مانند بیرونی واژن است و کلیتوریس در میان لابیاها قرار می‌گیرد و به‌دلیل وجود اعصاب حسی فراوان در آن دارای تحریک‌پذیری بالایی است. این اندام دارای حساسیت‌های بالایی از نظر امکان جذب آلودگی است و از بیماری‌های آن می‌توان به واژینیت، واژینوز باکتریایی، عفونت قارچی اژینال، تریکوموناس واژینالیس، واژینیسموس، و بیماری‌هایي که ممکن است از راه عمل جنسی منتقل شوند مانند آتروفی اندام جنسی، زگیل ناحیه جنسی، سوزاک، تبخال تناسلی و کلامیدیا، پرولاپس یا سرطان واژن اشاره کرد.

طبق پژوهش‌های انجام‌شده این نکته به اثبات رسیده است که برای واژن نمی‌توان اندازه یا شکل استانداردی تعیین کرد. اندازه و شکل واژن می‌تواند با تغییر عواملی مانند وزن، قد، سن و … دچار دگرگونی شود. سلامت جنسی زنان علاوه بر موارد بهداشتی که عدم رعایت آن‌ها ممکن است سبب آلودگی و بیماری‌های نام‌برده در بالا شود، ممکن است به‌دلیل اتفاقاتی مثل افزایش سن، پدیده یائسگی و زایمان تحت تأثیر قرار گیرد. این اتفاقات می‌تواند پیامدهایی مختلفی را با خود به‌همراه داشته باشد. برخی از این موارد مانند اختلال در امکان تجربه اوج لذت جنسی (Orgasm)، خشک‌شدگی واژن، نزدیکی همراه با درد و بی‌اختیاری و عدم کنترل ادرار اثرات نامطلوب و زیادی بر کیفیت زندگی بانوان می‌گذارد.

انتخاب بانوان برای درمان یا دست‌کم بهبود موارد اشاره‌شده در بالا، تا مدتی قبل تنها به استفاده از لوبریکانت (ژل‌ روان‌کننده مورد استفاده در آمیزش جنسی)، هورمون‌ها و نهایتاً جراحی‌های تهاجمی محدود می‌شد اما در حال حاضر روش‌های درمانی غیرتهاجمی که بر پایه استفاده از انرژی لیزر یا امواج بنا نهاده شده‌اند (همانند RF جوان سازی واژن) به درمان بسیاری از مشکلات زنان کمک شایانی می‌کنند. این روش‌ها به درمان اختلال‌های جنسی و غیرجنسی کمک شایانی می‌کنند.

 

 

چیستی جوان‌سازی واژن و کاربردها و اثرات آن

روش‌ها و فرایندهای بسیار زیادی را می‌توان به‌عنوان راه‌کارهایی برای جوان‌سازی واژن در نظر گرفت. این فرایندهای ترمیمی این امکان را دارند تا مشکلات و مسائل ایجادشده بر اثر افزایش سن و زایمان را حل کنند. روش‌های جوان‌سازی واژن به‌صورت غیرمستقیم بر عملکرد جنسی افراد اثر می‌گذارند؛ آن‌ها سعی می‌کنند تا وضعیت جسمی افراد را تا جای ممکن به حالت جوانی خود بازگردانند و از طریق همین کار به آنان کمک کنند تا بازخوردهای بهتری نیز در فعالیت‌های جنسی افراد گرفته شود. کاهش میل جنسی در بانوان پس از شل‌شدگی واژن یکی از مواردی است که عموماً پس از انجام عمل زایمان واژینال اتفاق می‌افتد و بر روی کیفیت زندگی فرد اثر سوئی می‌گذارد. جوان‌سازی واژن در این مورد به تنگ‌کردن آلت تناسلی زنانه کمک کرده و سبب بهبود رابطه جنسی می‌شود.

علاوه بر بهبود کیفیت رابطه جنسی و درمان بی‌اختیاری ادرار در افراد، تنگ‌کردن و رفع شل‌شدگی واژن و نیز برانگیختن واژن برای ایجاد سلول‌های جدید نیز از جمله مواردی است که جوان‌سازی واژن به بروز آن‌ها کمک می‌کند. روش‌های جوان‌سازی واژن را می‌توان به سه دسته جوان‌سازی‌های داخلی واژن، جوان‌سازی‌های خارجی واژن و سایر روش‌های جوان‌سازی که از طرق روش‌های غیرتهاجمی صورت می‌گیرند تقسیم‌بندی کرد. جوان‌سازی‌های داخلی واژن شامل موارد زیر می‌شوند:

 • واژینوپلاستی (زهراه­دوزی خلفی- Colporrhaphy)
 • پرینوپلاستی (Perineoplasty)
 • هایمنوپلاستی (Hymenoplasty) یا هایمنورافی (Hymenorraphy)

به همین ترتیب، جوان‌سازی‌های خارجی واژن نیز شامل موارد زیر هستند:

 • لابیاپلاستی (Labiaplasty)
 • حجم دادن به لابیا با انتقال چربی (Labia Augmentation with Fat Transfer)
 • تحریک (ضربه‌) ارگاسم (O-Shot)
 • تحریک (ضربه‌) گرافنبرگ (G-Shot)

 

رفع شلی واژن

از سایر روش‌های جوان‌ سازی بیکینی نیز که اساساً بر مبنای استفاده از انرژی است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان با لیزر CO₂:

لیزر به زبان انگلیسی مخفف عبارت «تقویت نور ناشی از گسیل القایی» است. لیزر وسیله‌ای است که نور را به‌شکل پرتوهای موازی بسیار نازکی که فرکانس مشخصی دارند ساطع می‌کند. این ابزار از دستگاه‌های جمع‌کننده (Collector) یا فعال‌ساز (Activator) نور استفاده می‌کند که درون بخش تقویت‌کننده نور قرار دارند. این ماده که نقش واسطه را دارد، پرتو نور را که از طریق یک منبع انرژی بیرونی ایجاد شده، تقویت می‌کند. لیزر دی‌اکسید کربن از حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد گاز دی‌اکسید کربن، ۱۰ تا ۲۰ درصد گاز نیتروژن و ۶۰ تا ۸۰ درصد گاز هلیوم  تشکیل شده‌است. لیزر دی‌اکسید کربن طول موج خاصی از نور در طیف مادون قرمز (10600 نانومتر) را تولید می‌کند. لیزر CO₂ با تأثیر سطحی بر لایه خارجی بافت کار می‌کند. این روش درمانی از اپلیکاتورهای لیزری استفاده می‌کند که انرژی گرما را به لایه سطحی پوششی واژن منتقل کرده و منجر به تولید کلاژن بیشتر به‌عنوان واکنش طبیعی بدن می‌شود. در پوشش داخلی واژن منبع عصبی قابل‌توجهی وجود ندارد بنابراین می‌توان از لیزر CO₂ به‌صورت داخلی استفاده کرد و این کار نسبتاً بدون درد است. با این‌وجود، برای درمان ناحیه خارجی واژن قبل از عمل باید از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

 • درمان‌های مبتنی بر امواج فرکانس رادیویی (RF):

در این نوع از درمان‌ها، انرژی RF با انرژی حرارتی به بافت نفوذ کرده و تولید کلاژن و الاستین جدید را تحریک می‌کند. علاوه‌براین، گرم‌كردن بافت با انرژی RF باعث انقباض (كوچك‌شدن و سفت‌شدن) الیاف كلاژن و الاستین می‌شود. این امر به سفت‌شدن هایپرتروفی لابیا (پُرسازی یا افزایش حجم و ابعاد یاخته‌های لابیا) و همچنین درمان شل‌شدگی واژن کمک می‌کند. علاوه بر سفت‌شدن، کلاژن‌سازی‌های جدید رنگ و بافت پوست را دوباره در معرض دید قرار می‌دهد؛ بنابراین شکل ظاهری آن محکم‌تر، نرم‌تر و جوان‌تر به‌نظر می‌رسد.

درمان‌‌های مبتنی بر امواج فرکانس رادیویی راه‌حلی جامع برای نگرانی‌های موجود در مورد سلامت زنان هستند که اغلب پس از زایمان، پیری یا درمان‌های سرطان رخ می‌دهند. علاوه بر سفت‌شدن لابیا و سایر بافت‌های خارجی، امواج الکترومغناطیسی، طیف وسیعی از شرایط مرتبط با آتروفی واژن را بهبود می‌بخشند. از جمله مواردی که این روش به بهبود آن‌ها کمک می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مزایای استفاده از دستگاه‌های جوان‌سازی مبتنی بر امواج فرکانس رادیویی

درمان بی اختیاری ادرار خفیف

درمان کاهش حساسیت در هنگام رابطه جنسی

درمان عفونت های مکرر واژن

درمان سوزش و خارش واژن
بی نظمی‌های بافتی Vulva و لابیا

درمان خشکی واژن

افزایش خاصیت الاستیکی و سفتی واژن

درمان واژینیسموس و دردهای مقابتی
تنگ‌کردن و رفع شلی واژن

درمان کاهش جریان خون در ناحیه تناسلی

بهبود ماهیچه‌های داخلی واژن و رفع سستی داخلی و خارجی

رفع چین و چروک

 

شل‌شدگی واژن، نشانه‌ها، دلایل، تشخیص و درمان آن

شل‌شدگی واژن یکی از شایع‌ترین موارد در زندگی بانوان در تمام نقاط جهان است. طبق یکی از بررسی‌های انجام‌شده اخیر حدود ۷۵٪ از زنان در کشورهای مختلف در سنین خاصی این مسأله را تجربه می‌کنند. بیشتر علائم همراه با شل‌‌شدگی واژن مربوط به بخش جنسی زندگی بانوان است. زنان مبتلا ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • کاهش عملکرد و میل جنسی
 • صداهایی که با دفع هوا در هنگام رابطه جنسی، ورزش یا برخی حرکات خاص تولید می‌شوند.
 • ازبین‌رفتن روانی و غلظت واژن
 • مشکلات احتمالی رسیدن به ارگاسم در حین مقاربت و کاهش رضایت جنسی

دلایل ایجادشدن شل‌شدگی واژن ممکن است تاحدی از یک شخص تا شخص دیگر متفاوت باشد، اما مهم‌ترین علت آن پیری و زایمان واژینال است. روشن است که روند پیری بر بدن همه افراد تأثیر می‌گذارد. ازبین‌رفتن فیبرهای کلاژن باعث نازک‌شدن پوست و سایر بافت‌ها می‌شود. و بافت‌های واژن نیز از این قاعده مستثنا نیست. یکی دیگر از پیامدهای افزایش سن یائسگی است که مرحله‌ای است که در آن تولید استروژن در بدن زن کاهش می‌یابد. این هورمون ارتباط مستقیمی با محافظت و ترمیم بافت‌های واژن دارد. از سوی دیگر، بارداری و زایمان می‌تواند بدن زن را به‌شدت تغییر دهد. فرقی نمی‌کند که آیا زن زایمان طبیعی داشته باشد یا فرزند خود را از طریق سزارین به دنیا بیاورد؛ در هر صورت فشار بارداری بر روی ماهیچه‌های لگن و بافت‌های واژن تأثیر می‌گذارد و این یکی از دلایل شل‌شدگی عضلات واژن است. همچنین سطح کلاژن می‌تواند در دوران بارداری به دلیل هورمون‌های جفت تغییر کند و تمام بافت‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. ذکر این نکته ضروری است که زنان در اولین بارداری معمولاً از 6 تا 12 ماهگی پس از زایمان قدرت واژن خود را بازیابی می‌کنند ، اما این امر معمولاً در حالت multiparous (زایمان بیش از یک بار) از بین می‌رود. از مواردی که شل‌شدگی را تشدید می‌کنند، مصرف سیگار (از طریق کاهش اکسیژن‌رسانی خون به بافت‌ها) و نداشتن فعالیت جنسی سالم و منظم (به دلیل اثر نامطلوبی که بر روی رسیدن خون به بافت‌ها می‌گذارد) است.

استفاده از RF جوان سازی واژن می‌تواند با فرایندهای گرماسازی ویژه‌ای که دارد و افزایش خون‌رسانی به بافت و کلاژن‌سازی که انجام می‌دهد، سبب کشیدگی و سفت‌شدگی بیشتر بافت‌های ناحیه تناسلی شده و از شل‌شدگی آن بکاهد.

در این مقاله کوشیدیم تا به ذکر نکاتی پیرامون آراف جوانسازی واژن پرداخته و با تأکید بر کاربرد آن در رفع شلی واژن و همچنین جوان سازی بیکینی به‌طور کلی اشاراتی به روش‌های غیرتهاجمی مورداستفاده در جوان‌سازی واژن داشته باشیم. شما همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون روش‌های رفع شل‌شدگی آلت تناسلی زنانه می‌توانید به مقاله نوشته‌شده در وب‌سایت پروفسور بَری اورایلی (Barry O’Reilly)، فارغ‌التحصیل از کالج سلطنتی ایرلند و استاد در یونیورسیتی کالج دوبلین که با لینک professorbarryoreilly.ie مراجعه کنید.

 

شما همچنین می‌توانید برای ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پیرامون این مقاله از راه ارتباطی زیر استفاده کنید.

لینک کوتاه مقاله : https://niklaser.com/?p=1780

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس
 • نشانی :
  تهران – خیابان شریعتی – نرسیده به دوراهی قلهک – جنب بیمارستان ایرانمهر
 • شماره تماس :
  021-22004103 - 021-22004102
  021-22610240 - 021-22610350
 • ایمیل :
  info@niklaser.com