هایفو لاغری ؛ تاثیر هایفوتراپی برای لاغری

هایفو لاغری

هایفو لاغری یکی از راه‌های بهبود وضعیت بدنی و شرایط سلامتی آن است. این شیوه درمانی و زیباسازی که با نام هایفوتراپی لاغری نیز معروف است از جمله روش‌های مدرنی است که حداقل میزان تهاجمی بودن را دارد. لاغری با هایفو قادر است چربی‌های موضعی که در زیر پوست تجمع می‌یابند و در افراد با سنین و وزن‌های مختلف دیده می‌شوند را به‌خوبی برطرف نماید. این روش نه‌تنها برای افرادی که چربی‌های اضافی زیادی در بدن خود دارند بلکه برای افرادی که برای لاغرشدن خود زحمت زیادی کشیده‌اند می‌تواند به کار رود. برخی افراد به دلایل ژنتیکی و ارثی خود پس از هر مقدار تلاش برای لاغری همچنان در نواحی شکمی یا پهلوهای خود دارای چربی اضافه هستند. نحوه سوخت‌وساز چربی در بدن ما از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند و بنا بر همین دلیل روش‌های درمانی متنوعی برای ازبین بردن چربی‌های موضعی بدن ساخته شده‌اند. هایفوتراپی یکی از این روش‌های درمانی است که به‌شکل مؤثری در این زمینه به کمک افراد متقاضی آن می‌آید.

اینکه افراد به چه دلیل به دنبال لاغری با روش‌ هایفوتراپی هستند اهمیت دارد. قبل از انجام این روش باید حتماً سوابق پزشکی و استفاده از داروهای فرد متقاضی توسط پزشک متخصص به‌دقت بررسی شود و در صورت لزوم قبل و بعد از عمل نیز عکس ناحیه‌ای که قرار است تحت درمان قرار گیرد گرفته شود تا اطمینان حاصل گردد که این روش درمانی برای فرد ضرری نخواهد داشت و همچنین دستورالعمل‌های درمانی توسط او ارائه شود. از جمله این توصیه‌های درمانی می‌توان به عدم مصرف داروهای ضدالتهاب و غیراستروئیدی مثل آسپرین در چند هفته قبل از درمان اشاره کرد. همچنین فرد متقاضی باید به‌خوبی با مزایا و معایب آن آشنا باشد.

هایفوتراپی و نکاتی کلی پیرامون آن

هایفو واژه‌ای مخفف و به معنای امواج ماورای صوت متمرکز با شدت بالاست. این امواج قابلیت آن را دارند که بر بخش‌ها و لایه‌های مختلفی در پوست اثرگذاری داشته و با سازوکارهای گوناگون بر جنبه‌های زیبایی و کیفیت آن می‌افزایند. یکی از ویژگی‌های امواج متمرکز ماورای صورت با شدت بالا این است که در درمان‌ تومورهای سرطانی غده پروستات به کار می‌روند. برای این منظور، امواج باید در فرکانس خاصی تنظیم شوند تا تنها بر روی یاخته‌های سرطانی اثر گذاشته و به بافت‌‌های مجاور آسیبی نرساند. همچنین در کشیدگی پوست صورت با هایفو لاغری ، امواج بر لایه‌های عمیق‌تر پوست اثر می‌گذارد و سبب ساخت رشته‌های پروتئینی کلاژن و الاستین در پوست می‌شود و با کاهش چین‌وچروک‌ها، پوست و ماهیچه‌ها کشیده می‌شود. یکی از راهکارهای دیگری که از طریق روش هایفوتراپی به آن جامه عمل پوشانده می‌شود، متمرکز کردن امواج دارای انرژی بالا بر روی بافت چربی زیر پوست است که بدون آسیب به بافت‌های دیگر صورت می‌گیرد. این امواج از لایه‌های پوست گذشته و به بافت چربی می‌رسد و ضمن اینکه چربی‌های اضافی را گرم کرده و می‌سوزاند، سبب سفت‌سازی بافت پوستی نیز می‌شود. از نکات مهم این روش که هم برای آقایان و هم خانم‌ها کاربرد دارد این است که هیچ روش درمانی دیگری قادر نیست که به‌شکل هم‌زمان به ازبین‌بردن بافت چربی و کشیدن پوست بپردازد.

در مورد هایفوتراپی می‌توان اضافه نمود که مدت‌زمان هر جلسه درمانی آن بین نیم تا یک‌ونیم ساعت و دوره نقاهت آن ۲۴ ساعت و مشاهده نتایج اولیه آن بین یک تا سه ماه طول می‌کشد. نتایج کامل این روش درمانی نیاز به گذر ۹ ماه زمان داشته و بدون اینکه فرد نیاز به بستری‌شدن داشته باشد بلافاصله بعد از عمل می‌تواند به زندگی روزمره خود بازگردد. همچنین این روش نیازمند هیچ بی‌هوشی یا بی‌حسی نیست، عوارض آن نهایتاً کمی قرمزشدگی و حساسیت پوستی است و تعداد جلسات درمانی آن معمولاً یک یا دو جلسه خواهد بود. هایفوتراپی روشی درمانی است که نتایج آن عموماً بلندمدت خواهدبود.

 

هایفو لاغری

 

نحوه اثرگذاری هایفو

روش کار هایفو به این شکل است که امواجی که به آن‌ها اشاره کردیم به بافت چربی ارسال شده و مانند نور که از عدسی همگرا گذشته باشد در نقطه‌ای مشخص متمرکز می‌شوند. این از ویژگی‌های امواج دستگاه هایفو است که قبل از رسیدن به نقطه کانونی در بافت موردنظر، هیچ تمرکزی روی بافت‌های دیگر ندارند. امواج ماورای صوتی تنها زمانی امکان اثرگذاری گرمایی دارند که بتوانند همگرا شوند و درصورتی‌که واگرا باشند نمی‌توانند به دمای ۵۶ درجه رسیده و به تخریب بافت بپردازند. امواج دستگاه هایفو لاغری زمانی که به بافت چربی می‌رسند همگرا شده و از این طریق حرارتی ایجاد کرده که سبب آب‌شدن چربی‌ها می‌شود. سازوکار اصلی این روش به این شکل است که با از بین رفتن یاخته‌های بافتی، مرگ سلولی یا نکروز رخ داده و چربی‌های خارج‌شده از سلول بافت چربی از طریق مجاری لنفی و سیستم دفع مواد زائد بدن از آن خارج می‌شود و پس از مدتی نیز یاخته‌های جدید جایگزین سلول‌های ازبین‌رفته می‌شود. این ویژگی منحصربه‌فرد دستگاه هایفو لاغری بدن باعث می‌شود که بتوان از آن در بهبود انحنای سطحی بدن استفاده کرد.

شیوه کار در روز عمل به این صورت است که پس از پوشاندن سطح پوست محل عمل با ژل مخصوص آلتراساوند که سبب حرکت آسان‌تر هندپیس بر روی پوست و انتقال بهتر امواج در زیر پوست می‌شود، هندپیس دستگاه به‌آرامی و با شیوه خاصی بر روی بدن حرکت می‌کند و پالس‌های انرژی را به داخل پوست منتقل می‌کند.

دستگاه هایفویی که برای لاغری به کار می‌رود، بدون اینکه بر رگ‌های خونی، بافت‌های مختلف یا رشته‌های عصبی اثر بگذارد با تکرار پروسه شرح داده شده در بالا لایه‌های چربی را از بین می‌برد.

خارج‌شدن یاخته‌های چربی از ناحیه تحت درمان بین دو تا سه ماه طول می‌کشد و نتایج هایفوتراپی نیز تقریباً از ماه اول درمان به‌خوبی مشخص می‌گردد و تا ماه سوم به اوج خود می‌رسد. مقدار زمان لازم برای مشاهده نتایج قطعی و طولانی‌مدت هایفوتراپی چیزی در حدود ۹ ماه است.

مزیت‌های هایفوی لاغری بدن

از مزایای هایفو تراپی لاغری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روش غیرتهاجمی و اثرگذار
 • عدم وجود دوران نقاهت
 • ایمنی بالای روش
 • مدت‌زمان کوتاه درمانی، حدود نیم ساعت برای هر بخش از بدن مانند شکم یا ران
 • عوارض جانبی نادر و در صورت وجود بسیار کم
 • رفع عوارض جانبی بسیار نادر در صورت بروز در مدت بسیار کم
 • عدم وجود درد و نیاز به بی‌حسی موضعی
 • مدت‌زمان کوتاه برای بروز علائم نتایج اولیه
 • ماندگاری طولانی‌مدت
 • مقرون‌به‌صرفه بودن با توجه به نیاز به یک یا دو جلسه درمانی در اغلب موارد
 • روش مناسب برای کاهش وزن بدن در افرادی که امکان کاهش وزن توسط روش‌های دیگر را ندارند.

با هر جلسه هایفو لاغری می‌توان حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد از چربی‌های موضعی بدن را در مناطق مختلف از میان برداشت. درهرصورت این کار و سایر کارهای مرتبط با امور زیبایی و درمانی نیازمند مشورت با یک فرد متخصص هستند که بتواند برنامه زمانی مشخصی در این زمینه به فرد ارائه کند. همچنین باید به این نکته نیز توجه داشت که اگر فرد دچار چاقی شدیدی در بدن خود باشد و یا اینکه حجم بسیار زیادی از چربی در یک ناحیه از بدن جمع شده باشد، ممکن است نتوان انتظار زیادی از هایفوتراپی برای لاغری آن قسمت از بدن داشت و همواره باید واقع‌گرایی را در این زمینه مدنظر قرار داد. از هایفوتراپی مرتبط با امور لاغری در نواحی مختلفی از بدن می‌توان استفاده کرد که برخی از آن‌ها به‌صورت آمده در جدول زیر هستند:

 

غبغب شکم نواحی داخلی و خارجی ران
زیر بغل‌ها پهلوهای شکم ساق پا
باسن سینه نواحی زیر بازوها

 

در اغلب افراد یک جلسه درمانی برای هر ناحیه که قصد انجام هایفوتراپی بر روی آن را داریم رضایت‌بخش خواهد بود اما برخی افراد ممکن است نیازمند تکرار این عمل در مدت‌زمانی مشخص باشند. لازم به ذکر است که شکل‌دهی به بدن به‌وسیله هایفوتراپی هرگز نباید به‌عنوان درمانی برای چاقی یا راهی برای کاهش اضافه‌وزن دیده شود. همچنین باید ذکر کرد که منظور از دائمی‌بودن نتایج این روش این نیست که با هر سبکی از زندگی می‌توان به اثرات طولانی‌مدت آن دل بست بلکه اگر این روش با رژیم غذایی صحیح و فعالیت بدنی کافی همراه باشد است که این مورد را می‌توان از آن انتظار داشت. بااین‌وجود، اگر به تکرار عمل هایفوتراپی نیاز باشد می‌توان جلسات بعدی را با فواصل زمانی ماهی یک بار تنظیم کرد تا ماندگاری آثار هایفوتراپی بیش‌تر بشود.

 

هایفو لاغری

 

افراد مناسب برای انجام عمل هایفوتراپی کاهش چربی

باید به این نکته توجه داشت که ممکن است همه روش‌های هایفوتراپی را نتوان برای همه افراد استفاده کرد و بعضی روش‌ها برای برخی از افراد مناسب نباشد. به‌طورکلی می‌توان چنین گفت که هایفوتراپی را برای افراد بالای ۶۰ سال و نیز زیر ۳۰ سال توصیه نمی‌‌کنند. همچنین باید در ذهن داشت که هایفوتراپی را نمی‌توان برای افرادی انجام داد که قطر چربی موجود در ناحیه تحت درمانشان کم‌تر از ۶/۲ سانتی‌متر است. از سوی دیگر، این روش بر روی افرادی که قطر چربی بسیار زیادی در ناحیه تحت درمان داشته باشند نیز اثری نخواهد داشت. هایفوتراپی لاغری برای برخی افراد در شرایط خاص نباید صورت بگیرد. بعضی از این موارد به شرح زیر هستند:

 • افرادی که در ناحیه تحت درمان دچار خون‌ریزی و بیماری‌های خونی هستند.
 • افرادی که به بیماری‌های ویروسی مبتلا هستند.
 • افرادی که به بیماری صرع مبتلا هستند.
 • افرادی که مشکل دیابتشان جدی است.
 • زنان در دوران بارداری
 • زنان در دوران شیردهی به نوزادان خود
 • افرادی که در بخش‌هایی که تحت درمان هستند دچار عفونت‌ هستند.
 • افرادی که در نواحی تحت درمان دارای پروتزهای یا ایمپلنت‌های فلزی هستند.

همچنین باید دانست که افرادی که دارای پوست بسیار فشرده یا عکس آن پوست بسیار شل هستند، ممکن است در صورت نیاز به هایفوتراپی مجبور باشند که قبل از انجام آن مراقبت‌های خاصی را لحاظ کنند. قبل از شروع جلسات هایفوتراپی، پزشک متخصص در زمینه مسائل مختلف هایفو لاغری با فردی که چنین شرایط بدنی‌ای دارد صحبت خواهد کرد و دستورالعمل‌هایی به آن‌ها خواهد داد.

همچنین برخی افراد که دارای انواعی از بیماری‌های خاص هستند نباید از هایفوتراپی استفاده کنند. برخی از این افراد شامل موارد زیر هستند:

افرادی که دچار زخم یا اِسکارهای پوستی در ناحیه تحت درمان هستند. افرادی که به بیماری‌های لوزالمعده دچار هستند.
افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند. افراد مبتلا به بیماری هموفیلی یا اختلال انعقاد خون
افراد مبتلا به بیماری ایدز افرادی که دچار برخی مواد خطرناک مثل علف‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها هستند.
افرادی که دچار بیماری‌های کبدی هستند. افرادی که دچار بیماری‌های قلبی هستند.
افرادی که کلسترول بالایی دارند. افرادی که از دستگاه ضربان‌ساز یا Pacer استفاده می‌کنند.

عوارض هایفو در درمان چاقی

اغلب افراد هایفو را بدون درد تجربه می‌کنند و پس‌ازاین روش درمانی احساس ناراحتی نمی‌کنند. گاهی برخی افراد کمی احساس سوزش اندک و یا گرم‌شدگی را به‌عنوان عوارض آن بیان کرده‌اند. در مورداستفاده هایفو در لاغری همچنین گاهی به تجربه کبود یا قرمزشدگی خفیف یا تورم اندک برای مدت چند روز اشاره‌شده است. همین‌جا لازم است اشاره شود که در صورت عدم مراجعه فرد متقاضی به مراکزی که استانداردهای هایفوتراپی را در سطح خوبی رعایت می‌کنند و از متخصصین خبره در این زمینه بهره می‌گیرند، فرد ممکن است دچار مشکلاتی از جمله تاول یا سوختگی نیز بشود زیرا استفاده از دستگاه‌های دقیق و باکیفیت در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین باید به یاد داشت که بعد از انجام هایفوتراپی برای چند روز باید از غذاهای کالری‌سوز استفاده گردد تا به این شیوه کالری دریافتی بدن در سطح منفی قرار گیرد و با این کار چربی‌های رهاشده از بدن توسط هایفوتراپی بتواند به‌خوبی توسط سازوکارهای سوخت‌وسازی توسط بدن مصرف شود. غذاهایی وجود دارند که دارای کالری منفی هستند به این معنا که خودشان دارای مقدار اندکی کالری هستند اما بدن برای اینکه آن‌ها را هضم کند باید کالری بیش‌تری بسوزاند. برخی از این مواد غذایی مانند گوجه فرنگی، کرفس، کلم، خیار و بعضی دیگر از سبزیجات چربی و کربوهیدرات‌های ساده و ترکیبی بسیار کمی دارند و باید مدتی پس از هایفو لاغری مورد مصرف قرار گیرند. ضمناً باید در نظر داشت که فردی که عمل هایفوتراپی بر روی بدنش انجام شده از انجام فعالیت‌های بدنی شدید پرهیز کند.

یک باور غلط: کاهش چربی لزوماً به معنای کاهش وزن است!

یک باور عمومی و فکر مسلط در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد که این دو مورد را یکی می‌دانند اما باید به این دقت کرد که کاهش چربی لزوماً به معنای کاهش وزن نیست. هنگامی‌که فرد وزن خود را کاهش می‌دهد، مقدار چربی ذخیره‌شده در سلول‌های فرد کاهش می‌یابد اما تعداد یاخته‌هایی که این چربی را در خود ذخیره کرده‌اند کم نخواهد شد. برعکس این اتفاق در هایفوتراپی برای لاغری می‌افتد به این صورت که در این روش سلول‌های چربی در ناحیه‌ای موضعی به‌صورت کلی از بین می‌روند و بااینکه فرد کاهش وزنی را تجربه نکرده یا کاهش وزن بسیار اندکی را تجربه می‌کند اما ظاهر اندام او به‌شکل محسوسی بهتر شده و اندازه بخشی از بدن که برای آن این عمل اتفاق افتاده کوچک‌تر و زیباتر می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، بعد از هایفوتراپی حتی اگر فرد دچار اضافه‌وزن شود، ناحیه تحت درمانش بدون تغییر و بدون افزایش چربی خواهد بود.

 

لاغری با هایفو

 

آیا هایفو روشی دردناک است؟

این سؤالی است که بسیاری از افرادی که قصد انجام هایفوتراپی را دارند در ذهن می‌پرورانند یا آن را مطرح می‌کنند. در پاسخ به این پرسش باید گفت که انجام عمل لاغری با هایفو ابداً دردناک نیست و حتی نیازی نیست تا متقاضیان این روش از کِرِم‌های بی‌حسی موضعی استفاده کنند. احساسی که فرد هنگام انجام این روش درمانی دارد مانند لمس جریان الکتریسیته ضعیف بر روی پوست یا مقدار اندکی سوزن‌سوزن کردن پوست است و این موارد نشانه‌هایی هستند که توسط همه افراد کاملاً قابل‌تحمل بوده و نیاز به استفاده از داروهای مسکّن نیز نخواهد بود. باوجود‌این، اگر فرد متقاضی دارای آستانه درد بسیار پایینی باشد می‌تواند پیش از انجام این روش با پزشک متخصص خود مشورت و با توصیه او از داروهای مسکن استفاده کند.

آیا هایفو لاغری بدن با هایفو صورت تفاوت دارد؟

برای اینکه پوست افراد از طریق هایفوتراپی کشیده شود لازم است تا انرژی امواج ماورای صوت متمرکز به لایه‌های زیرین پوست که در اعماق ۵/۱ میلی‌متری تا ۵/۴ میلی‌متری قرار دارند نفوذ کند. نفوذ این امواج به لایه SMAS که در عمق ۵/۴ میلی‌متری قرار دارد از پیشرفت‌های اخیری است که به این فناوری اضافه شده و از این طریق، ماهیچه‌ها و بافت چربی زیر پوست تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. باید اشاره کرد که هدف از هایفوتراپی در ناحیه صورت تولید کلاژن و الاستین و نیز بالابردن میزان حرارت در ناحیه موردنظر برای بالابردن فرایندهای ترمیم خودکار در سلول‌هاست. همچنین هدف از درمان در هایفوتراپی صورت به‌طورکلی معمولاً ازبین‌بردن چین‌وچروک‌ها، درمان محل زخم‌ها و اسکارهای پوستی، آکنه‌های پوستی و خط‌های عمیق است. از ویژگی‌های بسیار مثبت هایفوتراپی در صورت این است که با توجه به اینکه این روش آسیبی به مناطق سطحی پوست نمی‌رساند، هیچ‌ نوعی از زخم یا عفونت‌های سطحی پوست را ایجاد نکرده و عوارض جانبی زیادی نخواهد داشت. جلسات درمانی موردنظر برای هایفوی صورت بسیار سریع پیش رفته و می‌تواند اثرات آن را حتی پس از یک جلسه به‌وضوح مشاهده کرد هرچند رسیدن به نتایج کامل آن چیزی حدود سه ماه زمان نیاز خواهد داشت. در هایفوتراپی که برای امور لاغری استفاده می‌شود از کارتریج‌هایی استفاده می‌شود که می‌توانند انرژی را به لایه‌های عمیق‌تر پوست برسانند. این لایه‌ها در اعماق بین ۷ تا ۱۴ میلی‌متری زیر پوست قرار دارند و با گرم‌کردن آن‌ها توسط امواج ماورای صوت متمرکز سلول‌های چربی تخریب می‌شوند. یکی از کاربردهای بسیار خوب هایفوی لاغری کانتورینگ بدن به‌ویژه بعد از دوران بارداری است. در این دوران به دلیل استراحت‌ها و کم‌تحرک بودن بدن نسبت به قبل از آن در نواحی مشخصی از بدن مانند شکم، پهلوها، باسن و ران‌ها چربی تجمع می‌یابد. با این روش می‌‌توان چربی‌ها را در اعماق دو تا چهار سانتی‌متری تحت تأثیر قرار داده و علاوه بر لاغری موضعی، لیفتینگ پوست را نیز بهبود داد.

هزینه هایفو لاغری

اساساً هزینه‌ای که افراد متقاضی روش‌های زیبایی باید بپردازند به عوامل مختلفی مربوط است. این عوامل در مورد هایفوتراپی لاغری می‌تواند شامل مواردی همچون شرایط و حال عمومی بیمار، مقدار نیاز بدن او و چربی تجمع‌یافته در آن برای استفاده از هایفوتراپی، نوع کارتریجی که باید مورداستفاده قرار بگیرد، تعداد جلساتی که فرد برای بهبودی به آن نیازمند است، کلینیک یا مطبی که این روش در آن به انجام می‌رسد، نوع دستگاهی که استفاده می‌شود و موارد دیگری ارتباط پیدا می‌کند.

در این مقاله کوشیدیم تا با اشاره به موارد مختلف در زمینه هایفو لاغری ، برخی از ابهامات در این زمینه را رفع سازیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و به زبان اصلی در این زمینه به مقاله نوشته‌شده در وب‌سایت dovepress مراجعه کرده و مقاله RRFU را مطالعه نمایید.

 

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و بیان پیشنهادها و نظرات خود با ما از طریق راه ارتباطی زیر در تماس باشید.

 

لینک کوتاه مقاله : https://niklaser.com/?p=2063

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس
 • نشانی :
  تهران – خیابان شریعتی – نرسیده به دوراهی قلهک – جنب بیمارستان ایرانمهر
 • شماره تماس :
  021-22004103 - 021-22004102
  021-22610240 - 021-22610350
 • ایمیل :
  info@niklaser.com