لیزر واژینال ؛ یک قدم تا حس جوانی

لیزر واژینال

لیزر واژینال RF که یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای تنگی واژن است، امروزه در بسیاری از جوامع مورد توجه قرار گرفته است. جوان سازی واژن موضوعی است که در حال حاضر بسیاری از بانوان، که به دلایل مختلفی مانند زایمان طبیعی دچار شل‌شدگی واژن شده‌اند، به آن روی آورده و متقاضی انجام آن هستند. پیش از این، تنها به واسطه عمل جراحی زیبایی، که بسیار سنگین و پرزحمت هم بود این کار صورت می‌گرفت، اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی، این روند به شکل دیگری انجام می‌شود. در این مقاله به بررسی این موضوع از دیدگاه‌های مختلفی پرداخته‌ایم. آر اف واژینال ممکن است مدت زمان زیادی نباشد که رایج شده است، اما به دلیل تقاضای زیاد افراد، بسیار مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است. در بخش اول این مقاله بخشی از یک مقاله علمی مربوط به سایت NIH) National Library of Medicine) که مربوط به کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا بوده و زیرمجموعه NCBI) National Center for Biotechnology Information) که مربوط به مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده آمریکا است، آورده شده است. این مقاله پیرامون یک تحقیق میدانی و علمی در زمینه لیزر واژینال RF صورت گرفته است. در ادامه با شرکت تجهیزات پزشکی نیک لیزر همراه باشید.

لیزر واژینال و جوان سازی واژن
لیزر واژینال آر اف

لیزر واژینال در مقاله علمی کتابخانه ملی پزشکی

مقدمه: تمام زنانی که زایمان طبیعی داشته‌اند، کشش بافت واژن خود را تجربه می‌کنند. عواقب جسمی و روانی طولانی مدت ممکن است رخ دهد، از جمله از دست دادن احساس به علاوه نارضایتی جنسی. یک مسئله قابل توجه، شلی درون رحم و واژن است.

هدف: ارزیابی ایمنی و تحمل رادیوتراپی غیر جراحی (RadioFrequency) برای درمان سستی داخل رحم و واژن (تنگی واژن) پس از زایمان واژینال.

روش‌ها: مطالعه آزمایشی برای درمان 24 زن (25-44 سال) یک‌بار با استفاده از انرژی RF شیب معکوس (75-90 ژول در سانتیمتر (2))، از طریق مخاط واژن صورت گرفت. ارزیابی‌های انجام شده در بازه‌های زمانی 10 روز، 1، 3 و 6 ماه پس از درمان بود.

اقدامات اصلی نتیجه: معاینات ناحیه لگن و گزارش رویدادهای جانبی برای ارزیابی ایمنی. پرسشنامه‌های شاخص عملکرد جنسی زنان (mv-FSFI) و مقیاس تجدید نظر شده در پریشانی جنسی زنان (FSDS-R)، سستی واژن و رضایت جنسی (که برای این مطالعه طراحی شده است) را برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی و ارزیابی پاسخ جهانی، در این تحقیق مبنا قرار داده شده و پاسخ‌های درمانی بر این اساس ارزیابی شده است. این مطالعات برای بررسی نتایج روش انجام شده برای جوان سازی واژن صورت گرفته است.

در تمام طول آزمایش هیچ عارضه جانبی گزارش نشده است. هیچ ماده بی‌حس کننده موضعی مورد نیاز نبود. تنگی واژن گزارش شده در 67 درصد افراد در یک ماه پس از درمان صورت گرفته است. در 87 درصد در 6 ماه (P<0.001). میانگین نمرات عملکرد جنسی، به شکل قابل توجهی بهبود یافته است: نمره کل mv-FSFI قبل از درمان3.6 ± 27.6 بود، در 6 ماهگی به 3.0 ± 32.0 افزایش یافت (P<0.001) نمره FSDS-R قبل از درمان 7/8 ± 6/13 بود و در 6 ماه بعد از درمان به 4.3 ± 5.0 کاهش یافت (P<0.001). دوازده زن از 24 زن که پس از زایمان از رضایت جنسی کمتری برخوردار بودند، تا درصد قابل توجهی به رضایت‌مندی خود بازگشتند. در کلیه گزارشات بهبودی پایدار در SSQ در 6 ماه پس از درمان (0.002 = P) گزارش شده است.

نتیجه گیری: درمان لیزر واژینال RF به خوبی بررسی شد و نمایه ایمنی 6 ماهه بسیار خوبی را در این مطالعه آزمایشی نشان داد. پاسخ به پرسشنامه‌ها بهبود ذهنی در گزارش تنگی واژن، عملکرد جنسی و کاهش ناراحتی جنسی را گزارش می‌دهد. این یافته‌ها لزوم مطالعه بیشتر را ضروری می‌کند.

برای مطالعه بیشتر این مقاله می‌توانید به سایت www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov مراجعه نمایید.

در بخش دوم این مقاله، به بررسی مقاله دیگری در سایت www.aedit.com پرداخته‌ایم. این مقاله در تاریخ 9 ژانویه 2021 آپدیت شده است. در این بخش به توضیح دلایل استفاده از روش جوان سازی واژن با روش RadioFrequency یا همان RF پرداخته است و به یک بررسی سطحی در این باره پرداخته است. در ادامه بخش‌هایی از این مقاله را ارائه نموده‌ایم، با نیک لیزر همراه باشید.

به دلایل مختلف، زنان می‌توانند سستی واژن داخلی و خارجی را تجربه کنند، که معمولاً موارد مربوط به بارداری و بالا رفتن سن است. در حین زایمان، کانال واژن برای جا دادن کودک کشیده می‌شود اما باز به اندازه کوچکتر بر می‌گردد، اگرچه برخی از خانم‌ها ممکن است احساس کنند واژن هنوز “شل” یا بی‌حرکت است. با افزایش سن، زنان با آهسته‌شدن کلاژن‌سازی و کشیده‌شدن پوست، ممکن است دچار افتادگی لبه‌های خارجی شوند. انرژی رادیو فرکانس (RF) می‌تواند به سفت‌شدن پوست و عضلات شل برای ظاهر جوان کمک کند و در عین حال به سفت‌شدن عضلات داخلی نیز کمک کند. درمان‌های RF همچنین می‌توانند به بهبود مسائل بی‌اختیاری در ادرار کمک کنند. مارک‌های معروف جوان سازی واژن RF شامل ThermiVa ،Geneveve و Votiva هستند.

جوان سازی واژن RF غیرتهاجمی است و برای بیمار نیازی به بی‌حسی یا بی‌هوشی ندارد. بیمار در طول درمان 30-15 دقیقه‌ای پاها را از هم بازکرده و به راحتی روی میز خواهد خوابید. قطعه دستی که یک کاوشگر نازک با نوک ساطع‌کننده انرژی RF است، به واژن وارد شده و به آرامی به جلو و عقب منتقل می‌شود و به تدریج از بافت جدا می‌شود. قطعه دستی را می‌توان بر روی لایه‌های خارجی نیز استفاده کرد. بیشتر بیماران فقط یک احساس گرم شدن قابل تحمل را تجربه می‌کنند و قادر به از سرگیری فعالیت طبیعی خود از جمله رابطه جنسی، در روز درمان هستند. هیچ عارضه یا دوره نقاهت همراه با این روش لیزر واژینال وجود ندارد.

هدف از جوان سازی واژن با فرکانس رادیویی رفع نارضایتی جنسی بیمار، شل شدن لبه (داخلی و خارجی) و بی‌اختیاری ادرار است.

لیزر واژینال و جوانسازی واژن
آر اف روشی مدرن و موثر

مواردی که استفاده از آر اف زنان توصیه نمی‌شود

جوان سازی واژن با انرژی RF برای بیمارانی که به دنبال درمان اختلالات عملکرد جنسی مانند عدم توانایی در رسیدن به ارگاسم یا ضعف قوای جنسی هستند توصیه نمی‌شود.

اثرات جانبی

عوارض جانبی استفاده از RF برای تنگی واژن می‌تواند شامل قرمزی، تورم، حساسیت به لک، لکه بینی، گرفتگی عضلات و ترشحات باشد.

نقاط قوت لیزر واژینال RF

نقاط قوت

غیرتهاجمی – غیر فرساینده – بدون نیاز به بستری یا نقاهت – درمان داخلی – درمان خارجی

چه انتظاراتی از این روش باید داشته باشیم؟

جوان سازی واژن با انرژی فرکانس رادیویی گرما را در اعماق بافت ایجاد می‌کند تا تولید کلاژن را برای افتادگی پوست و عضلات درون کانال واژن تحریک کند. در اینجا یک راهنمای سریع برای آنچه انتظار می‌رود قبل، حین و بعد از درمان روند تنگی واژن با RF وجود دارد.

قبل از درمان

قبل از انجام درمان با لیزر واژینال RF نیازی به اقدامات خاصی نیست.

در طول درمان

 • بیمار روی میز می‌خوابد و پاها از هم گشوده است.
 • قطعه دستی به واژن وارد شده و به آرامی به جلو و عقب منتقل می‌شود.
 • قطعه دستی را می‌توان بر روی لبه‌های خارجی نیز استفاده کرد.
 • جلسات درمان 15-30 دقیقه طول می‌کشد.

بلافاصله پس از درمان

 • بلافاصله به تمام فعالیت‌های عادی خود برگردید.
 • قادر به ورزش و داشتن رابطه جنسی همان روز درمان هستید.
 • ممکن است به مدت 24 ساعت گرفتگی ملایم داشته باشید.

یادداشتهای نتیجه

 • نتایج پس از یک سری درمان 3 جلسه‌ای قابل مشاهده است.
 • درمان‌ها را هر 4-12 ماه یک بار انجام دهید.
 • نتایج تحت تأثیر بارداری و زایمان قرار می‌گیرد.

اگر تمایل به مطالعه بیشتر در این زمینه دارید، می‌توانید در این لینک مقاله مذکور را بررسی کنید.

در بخش سوم مقاله به سایت انجمن جراحان پلاستیک ایالات متحده آمریکا مراجعه کردیم و درباره لیزر واژینال RF تحقیقاتی انجام دادیم. مواردی که در این سایت بر آن تأکید شده بود، بیشتر جنبه اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی درباره این روش داشت. در ادامه به بخش‌هایی از آن اشاره نموده‌ایم.

لیزر واژینال RF
لیزر واژینال روشی بدون عوارض

رادیوفرکانسی یا همان RF در دستگاه تناسلی زنان چیست؟

آیا درمان RF دردناک است؟

روش RF باعث گرم شدن بافت‌ها می‌شود اما به خوبی قابل تحمل هستند. آن را می‌توان در محیط کلینیک، اغلب توسط یک پرستار یا دستیار پزشک تحت هدایت یک جراح پلاستیک دارای مجوز، انجام داد.

آیا در حین انجام RF به بیهوشی احتیاج دارم؟

درمان RF بدون بیهوشی انجام می‌شود. درمان کانال واژن با لیزر واژینال ممکن است بدون بیهوشی انجام شود، اما درمان خارجی به طور معمول با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

آیا بعد از آن به قرص ضد درد احتیاج خواهم داشت؟

بعد از انجام RF معمولاً حساسیت به حداقل می‌رسد و هیچ حساسیتی ندارد. به طور معمول بیماران به داروهای پس از درمان نیاز ندارند.

پس از درمان چه انتظاری باید داشته باشم؟

بیماران گاهی اوقات تا چند روز پس از درمان ترشحات واژن را تجربه می‌کنند. بسته به دستگاه مورد استفاده، ممکن است به بیماران آموزش داده شود که یک تا چهار روز پس از درمان از داشتن رابطه جنسی و استفاده از تامپون خودداری کنند.

آیا بلافاصله متوجه نتایج خواهم شد؟

گرم کردن بافت‌ها بر سلول‌های تولید کننده کلاژن تأثیر می‌گذارد، بنابراین اثر سفت شدن ممکن است یک ماه طول بکشد. سفت شدن لایه‌های خارجی با RF می‌تواند بلافاصله مشخص شود.

تمام این موارد که قبل، در حین و بعد از انجام روند عامل تنگی واژن انجام می‌شود، با نام روش لیزر واژینال یا RF شناخته شده هستند، اما نکته مهم اینجا است که RadioFrequency به هیچ عنوان لیزر نیست و ارتباطی با لیزر ندارد، بلکه یک دستگاه جوانساز است. در صورتی که تمایل به مطالعه بیشتر در این زمینه داشتید می‌توانید از طریق لینک تعبیه شده به متن اصلی این مقاله دست پیدا کنید.

در ضمن در مورد لیزر واژینال می‌توانید مقاله دستگاه لیزر واژن و آنچه که باید در این باره بدانید را نیز مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس
 • نشانی :
  تهران – خیابان شریعتی – نرسیده به دوراهی قلهک – جنب بیمارستان ایرانمهر
 • شماره تماس :
  021-22004103 - 021-22004102
  021-22610240 - 021-22610350
 • ایمیل :
  info@niklaser.com