دستگاه RF واژن ، ایمن‌ترین راه برای جوانی دوباره

دستگاه RF واژن

دستگاه RF واژن یکی از مطرح‌ترین روش‌های امروزی برای جوانسازی واژن است. سفت کردن واژن دستاورد بسیار مهم این روش است که در بهبود بسیاری از موارد تأثیر مستقیم دارد. مواردی همچون بازیابی سطح بالای لذت جنسی، افزایش میل و حس جنسی، بالا رفتن اعتماد به نفس، از بین رفتن بی‌اختیاری ادرار و چندین مزیت دیگر، از دستاوردهای استفاده از دستگاه RF برای جوان سازی واژن است. این موارد را در مقاله لیزر واژینال ؛ یک قدم تا حس جوانی، مطرح نموده‌ایم. این روش بارها توسط بسیاری از مراکز در نقاط مختلف دنیا، مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است و تاکنون عموماً بیش از 87 درصد نتایج مثبت به ثبت رسیده است. امروز قصد داریم تا مقاله‌ای را بررسی کنیم که گزارش آن در سال 2018 توسط خانم دکتر سابرینا فابی، محقق در زمینه مراقبت و زیبایی، در مجمع جراحی زیبایی معروف به CSF (CosmeticSurgeryForum) ارائه شده و در جولای 2019 به چاپ رسیده است. این سمینار بین‌المللی در تاریخ 1 الی 4 دسامبر 2021 (حدود 11 ماه دیگر) نیز برگزار خواهد شد. در این سخنرانی به بررسی نتایج عملکرد انواع دستگاه‌های RF پرداخته شده و گزارشی از نتایج به دست آمده در مورد بررسی و تحیقات میدانی مدت‌دار انجام شده، ارائه شده است. آر اف واژینال که با اینکه لیزر نیست اما به لیزر واژینال نیز معروف است، هنوز (در تاریخ نگارش این مقاله) توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا (US. FDA) تأیید نشده است. اما دلیلی هم برای رد استفاده از آن هنوز ارائه نشده است. از این رو بسیاری از مراکز زیبایی و مراقبت  از پوست و مو، که خدمات زیبایی و جوان سازی ارائه می‌کنند، برای تحقیقات در این زمینه هزینه‌های سنگینی کرده و می‌کنند، تا بتوانند نسبت به نتایج به‌دست آمده برای مخاطبین خود، درباره سلامت کامل و اثر بخشی متود ارائه شده خود تصمیم‌گیری کرده و آن را به ثبت برسانند. لذا به همین دلیل ما نیز به ارائه این مقاله پرداخته‌ایم تا اگر در بین مخاطبین ما، نگرانی‌ای در مورد استفاده از دستگاه RF واژن وجود داشته باشد، به این طریق بتوانیم اعتماد و اطمینان شما را پیرامون کاربرد این دستگاه جلب کنیم. شرکت تجهیزات پزشکی نیک لیزر، همواره در زمینه خرید و یا اجاره و استفاده از انواع دستگاه جوانسازی واژن ، همراه و پشتیبان شما خواهد بود. با ما همراه باشید.

جوانسازی واژن
ایمن‌ترین راه برای جوانی دوباره

دستگاه RF واژن ، محبوبیت بدون ممنوعیت

پیری و افتادگی در بافت واژن نیز، دقیقاً مانند سایر نقاط پوست اتفاق می‌افتد. اثرات پیری واژن می‌تواند علائمی مانند سستی ولوواژینال، آتروفی واژن (خشکی واژن)، اختلال عملکرد ارگاسم و بی‌اختیاری ادرار استرسی که به SUI (Stress Urinary Incontinence) معروف است ایجاد کند. تا همین اواخر (در سال 2018)، گزینه‌های درمانی به پماد موضعی، درمان هورمونی و تقویت کف لگن با ورزش و جراحی محدود می‌شد. افزایش بازاریابی و استفاده از دستگاه‌های مبتنی بر انرژی برای کمک به کاهش نگرانی‌های شل شدگی واژن و همچنین تمایل مربوط به این روش‌ها برای سفت کردن واژن افزایش یافته است.

در حال حاضر پنج دستگاه رادیو فرکانس (RF) وجود دارد که برای جوانسازی واژن غیر تهاجمی واژن معروف به NVR (Noninvasive Vaginal Rejuvenation) بدون برچسب تأیید از FDA استفاده می‌شوند. در این مقاله، شواهد موجود در مورد دستگاه‌های RF بررسی شده است و مواردی که نیاز به تحقیقات بیشتر دارند، شناسایی شده‌اند.

در حال حاضر هیچ دستگاهی برای جوانسازی واژن از FDA گواهینامه معتبر دریافت نکرده است. در تلاش برای مقابله با “بازاریابی فریبنده” ، FDA نامه‌های هشدار دهنده‌ای را به هفت شرکت ارسال کرد و خواستار شواهدی برای حمایت از هرگونه ادعا شد که دستگاه آن‌ها با خیال راحت و به طور موثر آتروفی واژن (خشکی واژن)، بی اختیاری ادرار (SUI) یا کاهش عملکرد جنسی را درمان می‌کند.

به طور کلی، دستگاه RF باعث تحریک انقباض فیبریل کلاژن، ترمیم زخم، نئوکلاژنز (کلاژن‌های جدید) و در نتیجه سفت کردن واژن می‌شود. قطبیت دستگاه‌های RF نحوه عبور انرژی از بافت را تعیین می‌کند. مکانیسم‌های خنک‌کننده اغلب برای جلوگیری از آسیب اپیدرمی و یا عصبی – عروقی استفاده می‌شود.

اطلاعات به دست آمده بر اساس گذر زمان از استفاده از انواع دستگاه RF

Viveve Medical

یک سیستم RF تک قطبی با کرایوژن خنک کننده است. در سال 2010 ، Millheiser و همکاران یک مطالعه آزمایشی از 24 بیمار قبل از یائسگی و پس از زایمان را انجام داد که سستی واژن خود را گزارش داده‌اند. مخاط واژن (به استثنای مجرای ادرار) با یک جلسه 30 دقیقه‌ای توسط دستگاه RF واژن درمان شد (انرژی بین 75-90 J / cm2). بیماران در یک، سه و شش ماه پیگیری شدند. شلی واژن به ترتیب در 67 و 87 درصد بیماران در یک و شش ماه بهبود یافت. کسانی که قبل از انجام مطالعه با کاهش رضایت جنسی مواجه بودند، گفتند که تحریک جنسی، تجربه ارگاسم و رضایت جنسی آن‌ها بهبود یافته و در طول شش ماه حفظ شده است. در حالی که بازسازی بدن موقتی بود و در پیگیری‌های سه ماهه بعد از 6 ماه اول، به حالت اولیه بازگشت. اما به طور کلی هیچ عارضه جانبی در این مطالعه دیده نشده است.

مطالعه مشابهی بر روی 30 بیمار قبل از یائسگی نشان داد که سستی ولوواژینال (ولوواژینیت التهاب مجاری ادراری و واژن است. به آن واژینیت یا ولویت نیز گفته می‌شود. این یک بیماری شایع است. به اندازه یک سوم زنان در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می‌شوند. این اغلب در طول سال‌های پس از زایمان خود را نشان می‌دهد) در یک ماه بهبود یافته و این پیشرفت‌ها در جوانسازی واژن از ماه 12 پایدار مانده است. رضایت جنسی و دیس پارونی (مقاربت دردناک) در ماه‌های 1 تا 6 بعد از جلسه درمان بهبود یافته اما در ماه‌های 3 و 5 و 12 بعد از بازه 6 ماهه اول، کاهش یافته است. در سال 2016 ، Krychman و همکاران، اولین آزمایش کنترل شده با پلاسبو را با Viveve (سیستم تک قطبی) به پایان رساند. به طور کامل 174 بیمار تصادفی یک درمان تک فعال (90 J / cm2) یا دارونما (1 J / cm2) (در یک آزمایش علمی، دارونما یک درمان یا ماده بی‌اثر است که هیچ اثر شناخته شده‌ای ندارد. محققان ممکن است از یک گروه کنترل دارونما، که گروهی از شرکت کنندگان در معرض دارونما یا متغیر مستقل جعلی هستند، استفاده کنند.) را انجام دادند. در پیگیری شش ماهه، 43.5 درصد از بیماران پس از استفاده از دستگاه RF واژن در گروه فعال، هیچ شلی واژن گزارش نکردند. در مقابل 19.6 درصد در گروه دارونما بهبود عملکرد جنسی در گروه درمانی بیشتر بود. عوارض جانبی در هر دو گروه مشابه بودند، البته با ترشحات واژن که بین همه گروه‌ها شایع بود.

در حال حاضر یک پروتکل درمانی SUI (بی‌اختیاری ادرار استرسی) توسط Viveve Medical در حال مطالعه است، که در آن انرژی اضافی داخل رحم برای حمایت از مجرای ادرار تأمین می‌شود. یک مطالعه امکان سنجی (VI-ERP-007) بر روی 10 بیمار به طور مساوی، برای دریافت یک یا دو درمان با پروتکل SUI، با جوانسازی واژن ، بهبود موضوعی SUI را در بیش از 90 درصد بیماران بدون هیچ عارضه جانبی نشان داد. در حال حاضر یک مطالعه مدت‌دار از 35 بیمار (VI-ERP-010؛ NCT03066180) با تجزیه و تحلیل هدف، با استفاده از تست وزن پد و ثبت روزانه تخلیه مثانه در حال انجام است (مربوط به تاریخ ارائه مقاله در سال 2018)، با نتایج مقدماتی امیدوار کننده که بهبود بیش از 75 درصد وزن پد و قسمت‌های ثبت روزانه بی اختیاری ادرار را نشان می‌دهد.

ThermiVa

یک سیستم رادیوفرکانسی از راه پوست و کنترل دما است که از نظر سستی ولووژین، SUI (بی‌اختیاری ادرار استرسی) و عملکرد جنسی مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات اولیه بهبود موضوعی سستی ولوواژینال را در 23 بیمار تحت یک تا سه درمان در فواصل چهار تا شش هفته گزارش می‌دهد که یک ماه پس از درمان نهایی پیگیری می‌شود. محققان در ادامه اختلال عملکرد ارگاسم را در 25 بیمار مورد مطالعه قرار دادند و به طور متوسط 33 درصد کاهش در زمان ارگاسم در 23 بیمار و همچنین افزایش سفت کردن واژن ، افزایش ترشحات در زمان تحریک جنسی و احساس رضایت‌مندی بیشتر جنسی را یافتند. بررسی پیگیری در 16 بیمار مبتلا به آتروفی واژن (خشکی واژن) و دیس پارونی (مقاربت دردناک) افزایش رطوبت دو هفته پس از درمان و بهبود مداوم آن به مدت 9 تا 12 ماه را نشان داد.

(Thermiva یک فناوری فرکانس رادیویی (RF) است که برای سفت شدن پوست و کانتورینگ سبک بدن ایجاد شده است. این فناوری بسیار پرکاربرد است و تقریباً در هر قسمت از بدن قابل استفاده است.)

Leibaschoff و همکاران 10 بیمار SUI را با دستگاه RF واژن ThermiVa تحت درمان قرار داد و 70 درصد پس از درمان نتایج منفی در تجدید آزمایش اولیه قبل از درمان داشتند، که نتایج آن به مدت 12 هفته ادامه داشت. بررسی بافت‌شناسی بافت واژن، بهبود آتروفی واژن را نشان داد.

در سال 2018 ، آزمایش ما بافت واژن را قبل و بعد از سه درمان با ThermiVa از نظر بافت‌شناسی بررسی کرد، نتایج آن افزایش کلاژن، الاستین، عروق و اعصاب را نشان داد. نتایج بالینی از نظر آماری، تغییرات  معنی‌داری در بهبود سستی ولوواژینال، آتروفی واژن (خشکی واژن) و رضایت جنسی و روند بهبود اختلال عملکرد ارگاسم و SUI را نشان داد.

به طور کلی دستگاه‌های RF دیگری نیز وجود دارند که برای جوانسازی واژن غیر تهاجمی، دارای برچسب FDA نیستند، اما اطلاعات محدودی در مورد استفاده، کارایی و ایمنی آن‌ها وجود دارد. در سال 2017، لالجی و لوزانوا استفاده از دستگاه تک‌قطبی RF و سونوگرافی (Exilis Ultra 360 ، BTL Aesthetics) را برای SUI و سستی ولوواژینال در 27 بیمار ارزیابی کردند. شرکت کنندگان سه بار در فواصل یک هفته تحت درمان قرار گرفتند. با پیگیری یک ماهه، تعداد دفعات بی‌اختیاری ادرار و میزان شلی واژن در همه بیماران بهبود یافته بود.

یک دستگاه دو قطبی RF (Revive Viora) به طور متوسط باعث بهبود سستی و بافت لبه در یک مطالعه انفرادی توسط یک مرکز، بر روی 14 بیمار شد. به طور كامل 67 درصد بيماران رضايت‌مندي زيادي را در روند سفت کردن واژن گزارش كردند. سرانجام، گزارش شده است که یک دستگاه RF تک قطبی دیگر (Pelleve ، Ellman International) برای بهبود شلی واژن معرفی شده است، اما (تا تاریخ این سخنرانی در سال 2018) هیچ مطالعه رسمی در مورد آن صورت نگرفته است.

همانطور که مشاهده شد، تمامی آزمایشات انجام شده بر روی انواع دستگاه RF واژن ، همگی با رضایت‌مندی بسیار زیاد متقاضیان خود همراه بوده و تاکنون (تاریخ نگارش این مقاله) هیچ گزارشی مبنی بر وجود عوارض جانبی ارائه نشده است. از این رو می‌توان به نتیجه به‌دست آمده اطمینان و اعتماد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با مراجعه به سایت مجمع جراحی زیبایی به نشانی اینترنتی CSF (CosmeticSurgeryForum) مطالب بیشتری در این باره مطالعه کنید. همچنین لینک اصلی این مقاله، منتشر شده در سال 2019 توسط سایت practical dermatology (پوست شناسی عملی) ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس
 • نشانی :
  تهران – خیابان شریعتی – نرسیده به دوراهی قلهک – جنب بیمارستان ایرانمهر
 • شماره تماس :
  021-22004103 - 021-22004102
  021-22610240 - 021-22610350
 • ایمیل :
  info@niklaser.com